7. júna, 12:26

Sulík: Odstupovať určite nebudem. Asi vidíte, že je to čistý chaos, čo vniesol Matovič do politiky

Sulík: Odstupovať určite nebudem. Asi vidíte, že je to čistý chaos, čo vniesol Matovič do politikyRichard Sulík. Foto: TASR/Jaroslav Novák

AKTUALIZOVANÉ Vicepremiér a minister hospodárstva Richard Sulík (SaS) sa nechystá sám odísť z funkcie. „Ja určite odstupovať nebudem,“ vyhlásil dnes Sulík na tlačovej besede v reakcii na minulotýždňovú výzvu poslanca Györgya Gyimesiho (OĽaNO), aby odstúpil v súvislosti s dohodnutými sankciami EÚ na ruskú ropu.

Minister Sulík povedal, že jeho šéfom je premiér Eduard Heger (OĽaNO). „Ak bude mať pocit, že si nerobím svoju robotu dobre, má možnosť navrhnúť moje odvolanie prezidentke,“ konštatoval a dodal, že nevidí svoje pochybenie.

Čo plánuje Matovič

Minister financií Igor Matovič (OĽaNO) plánuje v stredu 8. júna na rokovanie vlády predložiť návrh zákona, ktorý zvýši dane na alkohol, hazard a pre bohaté firmy, ale zároveň zvýši platy zamestnancov verejnej správy o desať percent. Podľa Sulíka je nekorektné spájať zvýšenie platov s vyššími daňami.

„Keď chcú učitelia viac zarábať, mali by svojich žiakov učiť fajčiť, piť a hazardovať. Bude viac na platy. To je, samozrejme, vtip,“ uviedol Sulík. Ak návrh na vyššie dane minister Matovič predloží na vládu, SaS bude jeho návrh vetovať a bude žiadať, aby sa stiahol z vlády. Sulík si podporu takejto legislatívy vie predstaviť v prípade, že by sa znížili alebo zrušili iné dane. Ako príklad spomenul koncesionárske poplatky.

Sulík na adresu Matoviča povedal, že „takto to ďalej nejde“. „Asi všetci vidíte, že je to čistý chaos, čo Igor Matovič vniesol do politiky. Miestami je to nebezpečné aj nechutné,“ podotkol aj poukázal na „koalíciu s fašistami“ pri schvaľovaní opatrení na pomoc rodinám v parlamente. Ak prezidentka spomínanú legislatívu vráti parlamentu na opätovné prerokovanie, tak sa bude podľa Sulíka prelamovať veto hlavy štátu spolu s fašistami. Líder SaS nevie, či by si práve takto mali ľudia pamätať vládu Eduarda Hegera.

Spájať zvyšovanie platov učiteľov so zvyšovaním daní je absurdné

Spájať zvyšovanie platov učiteľov so zvyšovaním daní na lieh či tabak považuje minister hospodárstva Richard Sulík za nekorektné. „Tá debata je absurdná, takto to stavať do jednej roviny,“ zhodnotil s tým, že tam nevidí žiadny súvis.

On sám pritom považuje za vtip fakt, že keď chcú učitelia zarábať viac, mali by ich žiaci viac piť, fajčiť a hazardovať. Predseda koaličnej strany Sloboda a Solidarita tvrdí, že na zvyšovanie platov učiteľov treba hľadať peniaze v rozpočte a tie tam sú. Opätovne zopakoval, že liberáli budú rast daní budú vetovať.

Podľa Sulíka sme dosiahli v Bruseli solídny výsledok

Richard Sulík je presvedčený, že Slovensko dosiahlo pri výnimkách na embargo ruskej ropy solídny výsledok. „Mohli sme vyrokovať viac, ale premiér Heger sa rozhodol nechať to takto. Jeho rozhodnutie rešpektujem,“ povedal Sulík. Nemyslí si, že by slovenský premiér konal zle. „Na základe okolností sme dosiahli celkom solídny výsledok,“ povedal.

Slovnaft má podľa neho teraz 18 mesiacov, teda do 4. decembra 2023, čas, aby sa prispôsobil. Ruská ropa sa bude naďalej dovážať na Slovensko neobmedzene. Prvých osem mesiacov môže Slovnaft vyvážať výrobky bez obmedzení, ďalších desať mesiacov bez obmedzení do Česka.

Minister hospodárstva tvrdí, že sa snažil predĺžiť vyrokovanú osemmesačnú výnimku. O svojom zámere mal písať aj premiérovi Hegerovi. „On mi odpísal, že on sám už v tom konať nebude, ale že nech to robia Česi a Maďari. Spojil som sa s českým premiérom Fialom, aby zabojoval o tú ďalšiu výnimku, keďže Česko je hlavný odbytový trh pre Slovnaft,“ podotkol Sulík.

Po uplynutí výnimiek bude mať Slovnaft podľa Sulíka v rámci embarga na ruskú ropu zakázané vyvážať benzín, naftu a oleje vyrobené z ruskej ropy. Nebude mať však zákaz vyvážať ďalšie petrochemické výrobky do žiadnej krajiny. Taktiež nebude mať Slovensko podľa ministra Sulíka zakázaný dovoz ruskej ropy ropovodom Družba.

Sulík bratislavskej rafinérii pripomenul list z marca tohto roka. V ňom mu materská spoločnosť firmy Slovnaft, maďarská spoločnosť MOL, potvrdila, že hlavným cieľom Slovnaftu je slovenský trh, čo predstavuje 70 percent ich výroby, teda nad technologickým minimom, ktoré je podľa Sulíka na úrovni zhruba 60 percent. „Mám od nich takýto písomný záväzok,“ konštatoval Sulík.

SaS sa dočasne prestane zúčastňovať na zasadnutiach koaličných rád

SaS sa od utorka nebude zúčastňovať na rokovaniach koaličných rád. Strana sa tak rozhodla v záujme upokojenia celospoločenskej situácie. Na zasadnutiach vlády sa predstavitelia strany zúčastňovať budú. Informoval o tom hovorca SaS Ondrej Šprlák.

„Našou prioritou je konštruktívny dialóg a nie počúvanie urážok od Igora Matoviča. Na koaličných radách sme od neho neustále vystavení opakovaným osobným útokom. Koalícia je však o rovnocenných partneroch, ak si to líder OĽaNO neuvedomuje, nevidíme žiaden zmysel chodiť na rokovania koaličnej rady,“ skonštatoval predseda SaS Richard Sulík.

Zasadnutí vlády sa predstavitelia strany zúčastňovať budú. Strana tiež deklaruje, že všetci štyria jej ministri budú kedykoľvek a v plnom rozsahu k dispozícii premiérovi Eduardovi Hegerovi (OĽaNO).

OĽaNO: R. Sulík mal možnosť obhájiť svoje zlyhania pri sankciách na ruskú ropu

Líder SaS Richard Sulík mal možnosť obhájiť svoje zlyhania pri sankciách na ruskú ropu. Jeho neúčasť na utorkovej koaličnej rade je dôkazom toho, že na svoje zlyhanie nemá žiadne uveriteľné argumenty. Tvrdí to OĽaNO vo svojom stanovisku. Reaguje tak na rozhodnutie SaS, ktorá pred utorňajším zasadnutím oznámila, že sa koaličných rád nebude zúčastňovať. Argumentuje snahou o upokojenie situácie.

Hnutie zdôrazňuje, že spolu s koaličnými partnermi Sme rodina a Za ľudí sa priebežne poctivo zúčastňujú rokovaní na každej koaličnej rade. Podotýka, že koaličná SaS na nich býva veľmi zriedka zastúpená svojim predsedom, a ak, tak len na veľmi krátky čas. Riešenia problémov má komplikovať aj to, že SaS vysiela na každé rokovanie iného zástupcu. A ak aj k dohode podľa OĽaNO príde, zvyčajne ju spätne predseda strany SaS zruší, keďže nesúhlasí s rozhodnutím svojich zástupcov. Ako príklad uvádza rokovania o pomoci rodinám.

Smer podá vo štvrtok návrh na vyslovenie nedôvery Sulíkovi

Opozičný Smer podá vo štvrtok (9. 6.) návrh na vyslovenie nedôvery ministrovi hospodárstva Richardovi Sulíkovi. Dôvodom má byť blamáž s ruskou ropou a poškodenie záujmov obyvateľov Slovenska. Uviedol to líder Smeru Robert Fico vo svojom stanovisku, ktoré poskytol hovorca strany Ján Mažgút.

Práve Sulíka označuje Smer-SD za toho, kto je za celú situáciu politicky zodpovedný. V rebríčku zodpovednosti nasleduje šéf rezortu diplomacie Ivan Korčok a premiér Eduard Heger. Vysvetľuje to tým, že Sulík dával spoločne s Korčokom Hegerovi podklady. Na základe nich mal v Bruseli zradiť všetko slovenské, čo sa len zradiť dá.

„Preto vo štvrtok podávame návrh na vyslovenie nedôvery ministrovi hospodárstva Sulíkovi za totálne babráctvo, lenivosť a ešte takú maličkosť, že poškodil všetkých občanov Slovenska,“ vyhlásil Fico.

Hlas: Ak premiér odmietol rokovať o lepších podmienkach, nemá právo ostávať na poste

Ak premiér Heger odmietol na samite Európskej únie rokovať o lepších podmienkach pre Slovensko pri embargu na ruskú ropu, nemá podľa strany Hlas-SD morálne právo ostávať na poste predsedu vlády. Strana Hlas-SD žiadala Hegerovo odvolanie v septembri minulého roka, dodnes však na to nemá dostatok podpisov, a to ani s pomocou od opozičnej strany Smer. Informovala o tom hovorkyňa Hlasu Patrcia Medveď Macíková v tlačovej správe.

(sita)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.