Na dúhovom pochode v Taliansku niesli Pannu Máriu s odhaleným hrudníkom

Ilustračný záber. Foto: TASR

Na dúhovom pochode v Taliansku niesli účastníci odhalenú podobizeň Panny Márie. Tento prejav odsúdil aj exminister vnútra Mattteo Salvini.

Na gay pochode v meste Cremona na severe Talianska sa objavila Panna Mária s odhaleným hrudníkom. Nieslo ju niekoľko pochodujúcich v štýle zosmiešnenia náboženskej procesie. Osoby, ktoré ju niesli, mali zahalené tváre. Medzi pochodujúcimi sa objavil i aktivista oblečený ako pápež František.

Víkendový incident vyvolal v krajine ostrú polemiku, podľa niektorých sa znesvätila Madona, pre ďalších šlo o vyjadrenie slobody slova. Kritika prišla aj od niekdajšieho ministra vnútra Mattea Salviniho:

„Urážanie viery, kultúry a citlivosti miliónov Talianov nemá nič spoločné s požiadavkou na práva LGBTQ…. Ale je to len prejav ignorancie a arogancie.“

Prorodinné asociácie s katolíckym pozadím zase hovoria o bohorúhaní a netolerancii voči náboženstvu.

Naopak, z pódia hlásali, že ide „o sviatok práv proti akejkoľvek diskriminácii“, ktorý ukazuje spôsob dožadovať sa možnosti slobodne sa vyjadriť. „Všetci ľudia z queer komunity musia mať právo a možnosť vydobyť si svoje miesto vo svete, najmä v provinčnom meste, akým je Cremona, bez strachu a s nesmiernou hrdosťou,“ zaznelo.

Starosta Gianluca Galimberti podujatie podporil ako prejav rovnosti pre všetkých.

Jednosmerná sloboda posmechu a hrozba pre slobodu slova?

Tento historicky prvý „LGBTQIA+“ pochod v 70-tisícovej Cremone považuje jeho hlavný organizátor za úspech. Denník Avvenire konštatoval, že jednosmerná sloboda urážať náboženstvo je nebezpečná. Upozornil, že od roku 2020 sa v talianskom parlamente snažia presadiť zmätočný zákon o homotransfóbii a opäť sa objavil v máji tohto roku v Senáte. V tomto súvise minulý rok Svätá stolica poslala Talianskej republike diplomatickú nótu.

Avvenire uviedol, že v mene boja proti homofóbii by mohli nielen naďalej ukazovať Madonu tak, ako to spravili v Cremone. „A ja, ktorý píšem tieto riadky, by som mohol byť obvinený z homofóbie či dokonca uväznený. Mala by sloboda vyjadrovania umožňovať (len) jednosmerný výsmech? Je to jeden z paradoxov politickej korektnosti, ktorá je ranou pre najzákladnejšiu logiku… O týchto paradoxoch existujú desiatky príkladov,“ zhodnotil komentátor denníka.

Dianie na pochode odsúdila tiež spisovateľka Cristina Cappellini. Na sociálnej sieti Twitter položila sebe aj iným otázku:

„Kde sú predstavitelia inštitúcií a politiky, ktorí sa hlásia ku katolíckej viere a potom s hrdosťou sponzorujú a propagujú tieto podujatia, v ktorých sa čoraz častejšie zosmiešňujú či dokonca znesväcujú posvätné obrazy katolíckeho náboženstva (ktovie prečo nie iných náboženstiev)? Majú čisté svedomie? Sú na to hrdí? Nemajú čo povedať?“

Bohumil Petrík
Ďalšie články