6. júna, 17:23

Matovič predloží návrh na vyššie platy učiteľov spolu s vyššími daňami. Gröhling hovorí o rukojemníkoch

Matovič predloží návrh na vyššie platy učiteľov spolu s vyššími daňami. Gröhling hovorí o rukojemníkochIgor Matovič a predseda Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy na Slovensku Pavel Ondek. Foto: Dano Veselský/TASR

Minister financií Igor Matovič predloží na stredajšie rokovanie vlády v jednom materiáli návrh na desaťpercentné zvýšenie platov v školstve spoločne s návrhom na zdanenie hazardu, liehu, ruskej ropy a zvýšenie regulovaného odvodu. Informoval o tom po pondelkovom rokovaní s vedením Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy na Slovensku (OZPŠaV).

Avizovaný protest podľa predsedu OZPŠaV Pavla Ondeka zatiaľ neodvolávajú. „Zatiaľ nie je nič dohodnuté,“ podotkol. Ak by Matovičov návrh na zvýšenie platov prešiel s tým, že bude obsahovať požadované desaťpercentné navýšenie platov pre zamestnancov školstva od 1. júla, odborári budú žiadať tripartitnú dohodu.

„Peniaze tu sú, pokiaľ sa vláda dohodne, že ich chce do školstva dať,“ myslí si Ondek. Poukázal pritom na zvýšené príjmy štátu vzhľadom na infláciu a vyššie ceny. „Naša požiadavka bola 100 miliónov eur, ale pokiaľ štát rozhodne o ďalších veciach, čo sa týka daní, to je rozhodnutie odborníkov a politikov,“ poznamenal.

Gröhling: Matovič si z učiteľov robí rukojemníkov

Podľa ministra školstva Branislava Gröhlinga si Igor Matovič opäť robí z učiteľov rukojemníkov a z platov učiteľov robí divadlo, aby zakryl rozvrat verejných financií. Uviedol to na sociálnej sieti s tým, že podľa jeho slov by stačilo nerobiť unáhlené balíčky za 1,3 miliardy eur a už teraz mohli byť platy o desať percent zvýšené.

„Platy v školstve sa dajú bez problémov zvýšiť vďaka nadvýberu daní. Netreba na to pochybné dane z ropy či alkoholu, ktorých výnos nevie vôbec nikto predpovedať,“ uviedol minister školstva. Ako príklad uviedol, že Matovič avizoval, že daň z ropy prinesie 300 miliónov eur a jeho analytici hovoria o 25 miliónoch. „Čiže zvýšenie platov by bolo buď 16,6 percenta, alebo 1,4 percenta. Čo je teda značný rozdiel,“ povedal.

Pochybné a nesystémové

Podľa slov ministra školstva pre toto odkazovať školstvo na pochybné dane z alkoholu, tabaku či ropy je nezmysel. „Sám minister financií totiž nevie odhadnúť ich výnos. Predstavitelia školských odborov dnes jasne potvrdili, že ich informoval rezort financií, že už teraz máme v štátnom rozpočte nadpríjem okolo 370 miliónov eur. To postačuje na zvýšenie platov učiteľov,“ poznamenal Gröhling.  

Šéf rezortu školstva považuje za nesystémové a nezodpovedné najprv minúť 1,3 miliardy eur na sociálne balíčky, a potom odkazovať školstvo na pochybné dane, „o ktorých vôbec nevieme, čo prinesú do štátneho rozpočtu.“

Hlas-SD: Matovič sa neštíti vťahovať učiteľov do svojich politických hier

Podľa strany Hlas-SD sa Matovič neštíti vťahovať učiteľov do svojich odporných politických hier namiesto toho, aby im okamžite zvýšil platy. „Igor Matovič nie je bojovník proti mafii, ale obyčajný výpalník. Podmieňovanie zvýšenia platov učiteľov ich zapojením sa do boja proti (ministrovi hospodárstva, pozn. TASR) Richardovi Sulíkovi (SaS) je nielen neprijateľné, ale vyslovene odporné,“ povedal poslanec Národnej rady SR a generálny manažér Hlasu-SD Matúš Šutaj Eštok.

Ako dodal, nabudúce bude zrejme žiadať, aby lekári a sestry ako podmienku zvýšenia platov verejne požiadali o odchod ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského (nominant OĽANO), v ktorom je podľa jeho slov Matovič takisto v spore.

(tasr, ste)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.