7. júna, 06:13

Dogmy znamenajú v Nemecku viac ako strach z Putina

Dogmy znamenajú v Nemecku viac ako strach z PutinaOlaf Scholz. Foto: TASR/AP

Tretí deň po začiatku vojny na Ukrajine Olaf Scholz ohlásil zmenu času. Kancelár síce hovoril o novom letopočte pre celú Európu, ale konkrétne závery sľúbil vyvodiť pre Nemecko, a to predovšetkým v troch oblastiach: prechod k tvrdšej línii voči Rusku, vyzbrojenie bundeswehru, zmeny v energetickej politike. Odvtedy sa hovorí, že spolková republika skutočne prechádza masívnymi zmenami. Prechádza? Áno aj nie.

Masívne sa zmenil vzťah k Rusku. Verejná mienka a tiež väčšina politickej scény doslova dotlačili kancelára Scholza do vojenskej podpory Ukrajiny, hoci veci nie sú úplne také, ako sa zdali byť. Kancelár s dodávkami vojenského materiálu (aj ťažkej techniky) súhlasil až koncom apríla, ale tento zbrojný prielom pozostávajúci z dodávky nemeckých „bévépéček“ Marder a tankov Leopard a Gepard sa s výhovorkou na technické či procesné ťažkosti doteraz neuskutočnil.

Derusifikácia sociálnej demokracie

Aj tak zohrala debata o nemeckých zbraniach pre Ukrajinu veľkú úlohu vo vyzbrojení – ale slovnom, a nie na Ukrajine, ale doma v Nemecku proti Rusku. Posun vo verejnej mienke je veľký. V roku 2018, už po rusko-britskej afére Skripaľ, inštitút Forsa nameral, že 68 percent Nemcov naďalej preferuje posilňovanie väzieb s Ruskom. Tesne pred inváziou vo februári opäť pre Forsu 49 percent Nemcov označilo za hlavný faktor napätie medzi Západom a Východom Rusko, ale 27 percent Spojené štáty. Aj naďalej väčšina, 53 percent, odporúčala robiť všetko pre to, aby sa aj Rusko cítilo ako súčasť Európy. Od začiatku vojny si skoro nikto zo známych ľudí, ktorí tieto postoje formulovali, nedovolí verejne vystúpiť. Mesiac po začiatku bojov bolo 55 percent Nemcov pre dodávky ťažkých zbraní Ukrajine (odvtedy ich zase ľahko ubúda).

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.