7. júna, 06:13

Dlhodobo si pestujeme mýtus o lacnej ruskej rope, vraví energetický analytik Karel Hirman

Dlhodobo si pestujeme mýtus o lacnej ruskej rope, vraví energetický analytik Karel HirmanKarel Hirman. Foto: Hugo Kollár

Odstavenie od ruských energonosičov je elementárnou nevyhnutnosťou pre naše bezpečnostné záujmy, myslí si energetický analytik Karel Hirman. Slovensko dlho verilo tomu, že ruské zdroje sú bezpečné a lacnejšie, čím sme sa oproti strategicky uvažujúcim Poliakom aktuálne pripravili o výhodné možnosti. „Našťastie, aspoň v oblasti jadrovej energetiky sme si udržali zdravý sedliacky rozum,“ tvrdí energetický analytik Karel Hirman. 

Vojna na Ukrajine dostala Európu a zvlášť krajiny, ktoré sú závislé od ruských energonosičov pred náročnú dilemu. Nechceme takýmto spôsobom financovať agresora, no nedokážeme to urobiť rýchlo. Na akých princípoch by sa mala hľadať rovnováha?

Som za pragmatický prístup, nemôžeme ísť spôsobom „operácia sa podarila, pacient zomrel“. Nemôžeme zaviesť hneď embargo, čo by nám spôsobilo väčšie škody než samotnému Putinovi. Postup musí byť rozumný. Dôrazný, ale rozumný. Preto som bol nešťastný z toho, že časť slovenskej reprezentácie, konkrétne minister hospodárstva Richard Sulík, mal nekorektný postoj voči našim európskym partnerom. Jeho argumentácia, ktorá hovorila o úplne katastrofickom scenári, nebola korektná.

Po oznámení nových kontraktov SPP na dovoz plynu už situácia vyzerá omnoho lepšie. Konečne sa dokončilo potrubné prepojenie s Poľskom. Situácia vyzerá omnoho lepšie ako v marci. Postup manažérov SPP a Eustream si zasluhuje ocenenie.

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.