7. júna, 06:13

Progresivizmus iba tam, kde neškodí. Západné firmy opäť vynechávajú dúhové logá na Blízkom východe

Progresivizmus iba tam, kde neškodí. Západné firmy opäť vynechávajú dúhové logá na Blízkom východeFoto: Twitter

Spolu so začiatkom júna – známeho aj ako mesiac hrdosti – sa začína každoročný festival pokrytectva. Západné nadnárodné korporácie hrdo sa hlásiace k odkazu dúhy tento odkaz nešíria v štátoch, kde ho podľa liberálnej logiky najviac treba. Podľa komentátora Stephena Daisleyho je tento druh progresivizmu trápny aj preto, lebo zabúda na skutočnosť, že existuje internet.

LGBT komunita sa už niekoľko dní teší zvýšenej pozornosti. Súvisí to s minulotýždňovým začiatkom júna, ktorý si sexuálne menšiny a ich sympatizanti osvojili za takzvaný mesiac hrdosti (pride month).

Pri tejto príležitosti sa verejný priestor v západnom svete omnoho intenzívnejšie odieva do dúhových farieb. V čele tohto ťaženia neraz stoja nadnárodné korporácie, ktorých dosah je častokrát väčší ako dosah štátnych aktérov.

Rovnako ako po minulé roky, aj teraz sprevádza progresívne zdobenie log jeden veľký paradox. Mnohé spoločnosti sa mu v niektorých častiach sveta vyhýbajú, pričom prevažne ide najmä o ich pobočky na Blízkom východe. Spomenúť možno automobilky BMW a Mercedes či IT giganta Cisco.

Peniaze, money, lóve…

Vzniká tým pozoruhodná situácia. Firmy sa k podpore LGBT komunity hlásia najmä v krajinách, kde jej členom legislatíva priznáva širokú škálu práv, no cúvajú pri štátoch, kde gayovia, lesby a transsexuáli čelia reálnemu a tvrdému prenasledovaniu neporovnateľnému napríklad so situáciou v strednej Európe.

Nie je tajomstvom, že dúhové pokrytectvo poháňa najmä túžba po zväčšení ekonomického zisku, nie morálne princípy. Touto stratégiou totiž firmám neprischne potenciálne likvidačná nálepka „homofóbov“ na Západe a ani nestratí klientelu na konzervatívnejšom Východe.

Azda najďalej v oportunizme zašla spoločnosť McDonald’s. „V McDonald’s sme hrdí na to, že môžeme počas roka oslavovať, podporovať a pozdvihovať naše LGBTQ+ komunity. Koniec koncov, naše hodnoty závisia od inklúzie a integrity, čo znamená, že otvárame dvere každému a robíme správnu vec,“ napísali v tlačovej správe k mesiacu hrdosti.

(viac…)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.