6. júna, 12:37

Indický minister na Globsecu: Európa by mala vyrásť z myšlienky, že jej problémy sú problémami sveta

Indický minister na Globsecu: Európa by mala vyrásť z myšlienky, že jej problémy sú problémami svetaIndický minister zahraničných vecí Subrahmanyam Jaishankar na Globsecu. Foto: Youtube

Európa by mala vyrásť zo svojho egocentrizmu. S touto myšlienkou prišiel počas jednej z diskusií na tohtoročnom GLOBSEC fóre v Bratislave indický minister zahraničných vecí. Debata sa okrem iného stočila aj k otázke obrovského nárastu dovozu ruskej ropy do Indie. Ten je už teraz 9-krát vyšší než v minulom roku.

„Európa musí vyrásť z myšlienky, že európske problémy sú svetovými problémami,“ uviedol počas jednej z diskusií na tohtoročnom fóre GLOBSEC v Bratislave indický minister zahraničných vecí Subrahmanyam Jaishankar. Kriticky tým poukázal na to, čo vníma ako eurocentrizmus západného sveta, pričom naznačil, že množstvo ozajstných svetových problémov západné krajiny prehliadajú.

India nie je tým, čo bývala. Krajina, v ktorej žije približne 1,4 miliardy obyvateľov, sa dnes profiluje do roly veľkého hráča na svetovom poli. Stáva sa aj ekonomickým lídrom. India je podľa údajov z roku 2020 šiesta najväčšia ekonomika sveta s celkovým HDP okolo 2,66 bilióna dolárov (približne 2,48 bilióna eur). Aj pre silnejúcu pozíciu Indie dostal Jaishankar počas dialógu priamu otázku moderátorky, na ktorú stranu sa krajina na medzinárodnom poli pripojí, či k postoju západných krajín, alebo skôr na stranu Ruska a Číny. India sa však podľa neho nemusí postaviť na žiadnu z dvoch strán.

„To je presne to, s čím s vami nesúhlasím. To je váš konštrukt, ktorý mi vnucujete, a ja to nebudem akceptovať,“ odpovedal indický šéf diplomacie s tým, že z jeho pohľadu sa problém javí ako falošná dichotómia a nedáva priestor Indii na svoj vlastný postoj. Zdôraznil však, že ukrajinská kríza naozaj je celosvetovým problémom a jeho krajina vníma túto ťažkú situáciu, zvažuje však všetky kroky zo svojho pohľadu.

(viac…)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.