6. júna, 17:32

Praha je centrom biznisu s novorodencami. Obchod za desaťtisíce eur štátne orgány neriešia

Praha je centrom biznisu s novorodencami. Obchod za desaťtisíce eur štátne orgány neriešiaZdravotné sestry sa starajú o bábätká, ktoré sa narodili náhradným matkám pre zahraničných rodičov vo veľkej izbe kyjevského hotela, ktorý vlastní jedna z kliník v ukrajinskej metropole vo štvrtok 14. mája 2020. Foto: TASR/AP

V Česku sa rozrastá obchodovanie s deťmi. Kupujú si ich homosexuáli či muži bez partnerky. Štátne orgány nie sú schopné pripraviť pre túto oblasť zákon.

Praha je centrom istej formy obchodovania s ľuďmi. Konkrétne ide o náhradné – surogátne – materstvo. Takéto materstvo vzniká, keď si ľudia prostredníctvom na to určeného zdravotníckeho zariadenia objednajú dieťa u náhradnej matky.

Proces vyzerá nasledovne: budúci otcovia pošlú spermie, klinika vyberie podľa ich požiadavky vhodnú anonymnú darkyňu vajíčka, tá následne vynosí embryo a porodiť príde do Prahy. Tam sa dieťa úradne prepíše na otca – vopred dohodnutého „kupca“, ktorý si ho odvezie do domovskej krajiny. O podrobnostiach informoval minulý týždeň portál Seznam Zprávy.

Médium dodáva, že cudzincov vyjde dieťa zhruba na 60-tisíc eur. Medzi záujemcami sú podľa ich zistení homosexuálne páry či takzvaní singles – muži, ktorí žijú dlho bez partnerky a ako motív uvádzajú, že „chcú zachovať rod“ alebo „spraviť radosť matke, ktorá si praje vnúča“.

Nečestné obchodovanie umožňuje voľná česká legislatíva

Čitateľa zrejme zaujíma, prečo sa tento obchod odohráva práve u nášho západného suseda. Odpoveď je jednoduchá – nedostatočná legislatíva.

Ukrajina je síce globálnym lídrom v náhradnom materstve, ale tamojšia ústava zakazuje zväzky osôb rovnakého pohlavia aj adopcie detí homosexuálnymi pármi. O vynosenie dieťaťa sa tam smú uchádzať len zosobášené heterosexuálne páry so zdravotnou diagnózou, pre ktorú im dieťa musí vynosiť iná osoba. 

V Česku však chýbajú zákony jasne upravujúce oblasť náhradného materstva. Vynosené dieťa si tam môže vyzdvihnúť prakticky ktokoľvek a podľa informácií polície sa tak aj deje.

„Deti sa vyrábajú na zákazku a za odplatu, nejde primárne o poskytovanie služieb pre neplodné páry, ktoré majú zdravotné komplikácie a nemôžu mať vlastné deti,“ potvrdzuje hovorca Národnej centrály proti organizovanému zločinu Jaroslav Ibehej.

Ukrajinky zneužívajú, zistili vyšetrovatelia, obchod pokračuje aj tak

Aby sa tento biznis v Česku charakterizoval ako zločin, muselo by sa dokázať, že dieťa napríklad skončilo u pedofila, použilo sa na natáčanie pornografie alebo sa iným spôsobom porušili jeho základné práva. Ďalšou možnosťou je dôkaz, že ženu na „prenájom svojho tela donútili“.

Medzitým v pražských nemocniciach uvidelo prvýkrát svetlo sveta najmenej tridsať novorodencov, ktorých narodenie je výsledkom protiprávnej česko-ukrajinskej spolupráce. Ako celý proces vyzerá?

Na ukrajinskej strane obchod s dojčaťom sprostredkuje reprodukčná klinika lekára Alexandra Feskova so sídlom v Charkove. Feskov sa zaoberá liečbou neplodnosti a jeho klinika poskytuje aj umelé oplodnenie.

Klienti (otcovia) z celého sveta si môžu zvoliť, aké dieťa by chceli. Podľa požiadaviek potom klinika zo svojej databázy vyberá vhodnú darkyňu vajíčka. Medzinárodný vyšetrovací tím zistil, že na vynosenie embrya sa zneužívajú Ukrajinky z chudobných pomerov. Ženy navyše v Česku predstierajú, že sú biologické matky a vzdajú sa rodičovských práv v prospech cudzích mužov, čo je podľa ukrajinských noriem trestné.

Zdravotné sestry držia bábätká, ktoré sa narodili ukrajinským náhradným matkám pred stretnutím s ich zahraničnými rodičmi v kyjevskom hoteli v stredu 10. júna 2020. Foto: TASR/AP

Musím zachovať rod, moja mama chce vnúča

Ukrajinské matky sa pred pôrodom presúvajú do Prahy, kde sa ich ujme dobre organizovaný tím: pestúnka, tlmočník a človek, ktorý vie rokovať s úradmi. Náhradnú matku zaregistrujú k lekárovi a vybavia jej poistenie.

Následne do Českej republiky pricestuje aj „klient“ – budúci otec vynoseného dieťaťa. Českí detektívi počas vyšetrovania zistili, že dojčatá putujú do celej Európy, Číny aj do Spojených štátov.

Po úspešnom pôrode ide „pár“ na matriku. Podľa údajov sa dieťa narodilo štandardným postupom, o náhradnom materstve niet ani zmienky. V rodnom liste sa matkou uvedie občianka Ukrajiny a otcom cudzinec. Surogátne matky sa následne vzdajú rodičovských práv v prospech cudzincov.

Tento proces je pre matky obzvlášť bolestivý. Ženy často riešia popôrodnú depresiu a smútok z toho, že sa musia rozlúčiť s dieťaťom, ktoré deväť mesiacov nosili pod srdcom. Pracovník ukrajinskej kliniky preto opodiaľ dohliada na to, aby matka na úrade „nerobila problémy“.

Keď si kupci vybavia na ambasáde materského štátu potrebné doklady, s dieťaťom môžu odcestovať. Problémy sa tým však nekončia. Často sa ukazuje, že ženský element je nenahraditeľný. „Otcovia, ktorí si deti kupujú, sú často vo vyššom veku, najstarší mal 66 rokov, a v niektorých prípadoch sme zaznamenali absolútnu neznalosť a neskúsenosť potrebnej starostlivosti otcov o novorodené deti,“ konštatuje český policajný hovorca Ibehej.

Ďalšou hrozbou sú možné pohnútky klienta. Nedá sa zabrániť tomu, aby si dieťa objednal trebárs pedofil, hoci zatiaľ o tom nie sú údaje. Jedno z tridsiatky detí však zmizlo bez stopy v Spojených štátoch.

(viac…)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.