Lavrov musel zrušiť návštevu Srbska, okolité krajiny uzavreli vzdušný priestor

Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov hovorí s novinármi po stretnutí ministrov zahraničných vecí Rady pre spoluprácu arabských štátov Perzského zálivu (GCC) v Rijáde 1. júna 2022. Foto: TASR/AP

Šéf ruskej diplomacie Sergej Lavrov zrušil svoju pondelkovú návštevu Srbska po tom, ako okolité krajiny uzavreli svoj vzdušný priestor pre lietadlo, ktorým mal priletieť do Belehradu. Informoval o tom v noci na pondelok denník The Guardian s odvolaním sa na správy ruských a srbských médií.

Agentúra Interfax v tejto súvislosti citovala nemenovaného popredného predstaviteľa ministerstva zahraničných vecí v Moskve, podľa ktorého Bulharsko, Severné Macedónsko a Čierna Hora, teda krajiny susediace so Srbskom, avizovali, že Lavrovovo lietadlo nevpustia do svojho vzdušného priestoru.

„Naša diplomacia ešte nedokáže zabezpečiť teleportáciu,“ komentoval celý incident citovaný zdroj z ruského ministerstva.

K zrušeniu Lavrovej návštevy v Belehrade by sa mal v pondelok večer v prejave k národu vyjadriť srbský prezident Aleksandar Vučič, avizovali miestne médiá.

Vučič, ktorý sa koncom mája ujal druhého prezidentského mandátu, dlhodobo udržiava blízke vzťahy so šéfom Kremľa Putinom. Nepridal sa preto k sankciám, ktoré na Rusko uvalili západné krajiny v reakcii na agresiu voči Ukrajine. Vučič však napriek tomu označuje za svoju prioritu vstup Srbska do EÚ.

(tasr)

Ďalšie články