6. júna, 05:57

Záhada silného rubľa

Záhada silného rubľaMoskva. Foto: TASR/AP

Silnejúci rubeľ ma zaskočil. Na úrovne spred invázie sa voči inak silnému doláru dostal za necelé dva mesiace. Dnes je dokonca silnejší ako pred vojnou a od začiatku roku 2022 je rubeľ zatiaľ najsilnejšou svetovou menou.

Aj cena dnešných papierových, štátmi manažovaných peňazí sa odvíja od ich krytia. Áno, viem, že už nie sú ničím explicitne kryté. Keď zanesiete rubeľ do centrálnej banky, nič vám zaň nedajú. Putin dokonca zakázal Rusom meniť ruble aj za doláre a eurá, keďže ich sám potrebuje na kŕmenie zlyhávajúceho vojenského impéria.

Napriek tomu každé štátne peniaze sú kryté implicitne. Štátna centrálna banka sľubuje ich cenu manažovať na nejakej trajektórii postupnej straty ich hodnoty. V prípadne západných centrálnych bankách je to prísľub, že budú strácať hodnotu tempom minimálne dve percentá ročne, v realite to býva o niečo viac.

To znamená, že keď cena peňazí klesá prirýchlo, mala by ich štátna centrálna banka predajom aktív sťahovať z obehu a ničiť. Dnešné peniaze sú preto vo svojej ekonomickej podstate krátkymi záväzkami štátu. Cena peňazí sa podobne ako cena štátnych dlhopisov odvíja od sily ekonomiky a najmä schopnosti peniaze vydávajúceho štátu brať súkromnému sektoru zdroje, či už oficiálnymi daňami, alebo infláciou z nich uhrádzať záväzky štátu. Preto rozhadzovačná vláda alebo ekonomický šok, ktoré zhoršia fiškálnu budúcnosť vlády, zvyčajne vedú k oslabeniu meny postihnutého štátu.

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.