5. júna, 17:47

Jastrabi na Západe aj v Rusku sa premnožili a vzájomne sa posilňujú. Bez pristrihnutia ich krídel poletíme do jadrovej vojny

Jastrabi na Západe aj v Rusku sa premnožili a vzájomne sa posilňujú. Bez pristrihnutia ich krídel poletíme do jadrovej vojnyGenerálny tajomník NATO Jens Stoltenberg informuje médiá po stretnutí s americkým prezidentom Joeom Bidenom pred Bielym domom vo Washingtone. Foto: TASR/AP
Petr Drulák Profesor medzinárodných vzťahov.

Súčasný záujem Fínska a Švédska o NATO nie je prekvapivý. Vo svetle pokračujúcej ruskej vojny na Ukrajine majú oba severské štáty pochopiteľné obavy o svoju bezpečnosť a hľadajú silnejšie záruky, než ktoré im poskytuje súčasná neutralita. Prekážkou väčšieho bezpečia nemusí byť len veto tureckého prezidenta Erdogana, ktoré môžu ho odvrátiť, pokiaľ zľavia zo svojich princípov. Paradoxne je touto prekážkou aj samotný vstup do NATO.

Vstupom do NATO môžu oba štáty upokojiť bezprostredné obavy, dlhodobo svojej bezpečnosti neprospejú. Neutralita sa im osvedčila. Fínsku pomohla počas studenej vojny k bezpečnej prosperite, napriek jeho geopoliticky exponovanej polohe medzi ZSSR a NATO. Švédsko bolo ušetrené všetkých veľkých európskych konfliktov posledných dvoch storočí. Ani Putinovo Rusko ich neutralitu nespochybňovalo, na rozdiel od Ukrajiny nemalo na ich územiach zvláštne záujmy. Ak do NATO vstúpia, vzrastie militarizácia baltskej oblasti a riziko stretov, Fínsko a Švédsko sa zaradia na ruský zoznam nepriateľov. Na americkom zozname priateľov už boli. Môžu sa na ňom posunúť trochu vyššie, ale prípadné naplnenie americkej bezpečnostnej záruky bude vždy záležať na okolnostiach. Tie budú v nasledujúcich desaťročiach definované prioritným záujmom USA o Pacifik, nie o Baltské more.

V medzinárodných vzťahoch nie je ojedinelé, že nerozvážnym posilňovaním bezpečnosti ju nakoniec oslabíme. Tomuto široko študovanému mechanizmu sa hovorí bezpečnostná dilema. Zachytáva nepríjemnú skutočnosť, že schopnosť obrany nemožno úplne oddeliť od schopnosti útoku. Hoci by som mal výlučne obranné úmysly, vlastným zbrojením či vstupom do aliancie znepokojím ostatných. Nemôžu sa spoliehať na neškodnosť mojich úmyslov, ani že ich nezmením. Odpovedia tiež zbrojením či alianciami, čím zmažú výhodu, ktorú som spočiatku získal. Pokiaľ odpoviem ďalším zbrojením či rozšírením aliancie, vzniká eskalačná špirála, z ktorej sa ťažko uniká.

(viac…)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.