4. júna, 14:12

Krajniak sa bude na ruskú ropu pýtať premiéra i Sulíka. Heger podľa Pellegriniho naše národné záujmy

Krajniak sa bude na ruskú ropu pýtať premiéra i Sulíka. Heger podľa Pellegriniho naše národné záujmyMilan Krajniak. Foto: TASR/Jakub Kotian

Minister práce Milan Krajniak (Sme rodina) sa bude pýtať premiéra Eduarda Hegera (OĽaNO) i ministra hospodárstva Richarda Sulíka (SaS) na výsledky rokovaní o výnimkách pri dodávkach ruskej ropy. Nepovažuje ich za dobré, zdá sa mu, že Maďarsko si vyrokovalo lepšie podmienky. Uviedol to v diskusnej relácii RTVS Sobotné dialógy.

Predseda Hlasu a expremiér Peter Pellegrini hovorí o zlyhaní premiéra. Krajniak poznamenal, že rokovania boli v kompetencii ministra hospodárstva.

„K nepríjemnostiam európskej politiky patrí aj to, že občas predstaviteľ malého štátu musí povedať nie,“ uviedol Krajniak v súvislosti s rokovaniami v Bruseli. Nie je si istý, či otázka dodávok ruskej ropy nebola tá, pri ktorej sa Slovensko malo postaviť silnejším krajinám podobne ako Maďarsko. Sulíkovi nevyčíta, že by nevyrokoval žiadnu výnimku, pretože nejakú máme.

Pellegrini: Na domácej scéne premiér neexistuje

Pellegriniho mrzí, že embargo na ruskú ropu poškodí slovenské hospodárstvo. Výsledok, s ktorým sa premiér vrátil z Bruselu, označil za výsledok neschopnosti vlády. Práve premiér sa podľa neho mal zasadiť za národné záujmy tak, ako to urobil Viktor Orbán. „Na domácej scéne premiér neexistuje, v zahraničí nebráni slovenské záujmy. Svoju funkciu nezvláda,“ konštatoval.

Heger sa podľa Pellegriniho sám navliekol do pasce miesto toho, aby bol na rokovaniach rozvážny, a to výrokmi o okamžitom odpojení od ruskej ropy. „Nebuďme naivní, že sme urobili obrovské gesto,“ povedal. Zároveň dodal, že Slovensko stojí na správnej strane a je to dobré.

Podľa Krajniaka bude mať Slovensko na najbližší rok dostatok ropy a z nej vyplývajúceho benzínu a nafty a aj plynu. Ako ďalej uviedol, pokiaľ spoločnosť Slovnaft hovorila o eventuálnych problémoch, tie sa týkajú teritória strednej Európy. Dôvodom je, že Slovnaft značnú časť produkcie dodával do Rakúska a Českej republiky, čo už na budúci rok nebude možné. Mohli by sme z toho mať viac daní, a to aj z nadzisku z výrobkov z ruskej ropy. To by sa dalo podľa neho využiť na financovanie pomoci ľuďom.

Peter Pellegrini. Foto: TASR/Jakub Kotian

Treba niečo robiť s cenami palív

„To, čo musíme riešiť a čo je veľký problém, sú ceny,“ skonštatoval minister s tým, že rast cien plynu alebo benzínu by mal byť refinancovaný z dane z ruskej ropy, ktorá bude na Slovensko naďalej plynúť. Podľa ministra by napríklad mala byť znížená DPH na pohonné látky. „Všetky tie peniaze, ktoré by sme vybrali od Slovnaftu navyše, by sme vlastne mohli pustiť v nižších cenách,“ povedal Krajniak.

Druhou možnosťou je podľa neho spotrebná daň. „Treba si uvedomiť, že väčšinu benzínu a nafty na Slovensku spotrebujú firmy a tie domácnosti by to pocítili menej,“ vysvetlili minister s tým, že on osobne preferuje zníženie DPH. Na to je však podľa neho potrebný súhlas Európskej únie. „Myslím, že teraz je vhodná doba, aby sme to s EÚ dohodli,“ skonštatoval minister. Ak by toto riešenie nebolo možné, Krajniak si vie tiež predstaviť aj „niečo ako šeky, zľavy, bonusy“, ktoré by išli priamo domácnostiam.

Podľa Pellegriniho treba vedieť, koľko štát vyberie financií z takzvanej dane za ruskú ropu. „Igor Matovič blúznil o nejakých 300 miliónoch a jeho vlastný úrad povedal, že to bude 20 až 50 miliónov,“ uviedol opozičný poslanec. Zároveň pripomenul, že niekoľko mesiacov mohli slovenskí občania tankovať lacnejšie palivá v Maďarsku. „Lebo tam vláda konala,“ povedal s tým, že opatrenia na boj s vysokými cenami robili aj vlády v Rakúsku alebo Českej republike.

„A my len rozprávame a rozprávame a dnes sa musíme hanbiť, že Slovákom je už zakázané chodiť na maďarské pumpy tankovať, lebo naša vláda nič nerobí,“ povedal Pellegrini s tým, že maďarská vláda sa nedokázala pozerať na neakčnosť tej slovenskej. Šéf Hlasu doplnil, že 25 krajín Európskej únie uplatnilo opatrenia na boj so zvyšovaním ekonomických nákladov obyvateľstva. „Slovensko medzi 25 krajinami nie je,“ dodal.

Pellegrini okrem toho kritizoval prijatý protiinflačný balík z dielne ministra financií Igora Matoviča (OĽaNO). Obišiel podľa neho 1,6 milióna pracujúcich, ktorí si zaslúžia pomoc bez ohľadu na to, či majú deti. Okrem toho vláde vyčíta, že nemyslela na seniorov. Namieta, že vláda len skôr vyplatila 13. dôchodky a ku koncu roka seniori nedostanú nič. Krajniak zatiaľ nepovedal, či sa vyplatí aj 14. dôchodok. Deklaroval, že pro-rodinný balík je krytý v rozpočte.

Pellegrini podporuje referendum, Krajniak sa do vlády s Hlasom nechystá

Expremiér a líder Hlasu Pellegrini považuje za dôležité, aby sa pripravovaná referendová otázka správne naformulovala. Podľa jeho slov sa ešte precizuje. Koniec súčasnej vlády považuje za jediné riešenie. Minister práce Milan Krajniak (Sme rodina) sa pýta na alternatívnu vládu, do koalície s Hlasom-SD sa nechystá.

Pellegrini označil iniciatívu avizovanú Smerom-SD za referendum ľudí, a nie konkrétnej politickej strany. Argumentuje, že na zbere podpisov budú participovať viaceré subjekty aj organizácie. Poukázal na aktuálnu situáciu v koalícii a hádky medzi stranami. Najlepšie by podľa neho bolo, keby sa referendum stihlo konať súčasne s komunálnymi voľbami na jeseň, aby sa ušetril čas i peniaze.

Spory SaS a OĽANO sú podľa Krajniaka ich vec. Podotkol, že osobne sa na verejnosti neháda s partermi a výhrady komunikuje za zatvorenými dverami. Pýta sa, čo má byť alternatívou súčasnej koalície, či vláda Smeru-SD, Hlasu-SD a kotlebovcov či Republiky alebo Hlasu-SD, SaS a Progresívneho Slovenska, prípadne aj s KDH. Pellegrini reagoval, že riešením môže byť aj vláda Hlasu-SD so Sme rodina. „Môžeme byť s vami vo vláde, to nie je alternatíva?“ pýta sa Pellegrini.

Na takúto spoluprácu sa Krajniak podľa vlastných slov nechystá. „Najmä potom, ako ste nehlasovali v parlamente s Republikou a so Smerom-SD za pro-rodinný balíček,“ adresoval lídrovi Hlasu-SD. Ten reagoval, že balík nepovažoval za ideálne riešenie. Krajniak mu odkázal, že ideálne riešenia treba hľadať v ideálnom svete.

(tasr, sita)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.