4. júna, 12:31

Turecko požiadalo OSN o zmenu oficiálneho názvu. Ľudia si ho nebudú môcť spájať s moriakom

Turecko požiadalo OSN o zmenu oficiálneho názvu. Ľudia si ho nebudú môcť spájať s moriakomIlustračné foto: TASR/Martin Baumann

Na základe iniciatívy tureckého šéfa rezortu diplomacie je republika na pôde OSN od stredy označovaná ako Türkiye. V rámci budovania dobrého mena krajiny vo svete sa prestal používať názov, ktorý v anglicky hovoriacich krajinách označuje moriaka.

Turecký minister zahraničných vecí Mevlüt Çavuşoğlu adresoval generálnemu tajomníkovi Organizácie spojených národov (OSN) Antóniovi Guterresovi list, v ktorom ho požiadal o oficiálnu zmenu názvu krajiny na pôde organizácie.

“Chcel by som vás informovať, že v súlade s Prezidentským obežníkom […] z 2. decembra 2021 o používaní slova ‚Türkiye‘ v cudzích jazykoch a následnej stratégii budovania dobrého mena, vláda Tureckej republiky odteraz začne používať výraz ‚Türkiye‘ na nahradenie slov ako ‚Turkey‘, ‚Turkei‘ a ‚Turquie‘, ktoré sa v minulosti používali na označenie Tureckej republiky,” napísal v liste tajomníkovi Çavuşoğlu.

“Proces, ktorý sme začali pod vedením nášho prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana s cieľom zlepšiť imidž našej krajiny, sa blíži k záveru,” napísal na sociálnej sieti Twitter turecký šéf diplomacie.

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.