5. júna, 06:31

Elektrinu sme vám zdražili naschvál. A zdražíme ešte viac. Tešte sa, Európania

Elektrinu sme vám zdražili naschvál. A zdražíme ešte viac. Tešte sa, EurópaniaChristine Lagardeová. Foto: TASR/AP

O dôvodoch súčasného rekordného zdražovania elektriny, aké vyspelý svet nezažil desiatky rokov, vedú ekonómovia a politici divoké polemiky. Aký veľký podiel na ňom má covid a dva roky lockdownov, ktoré rozložili svetový obchod, a ako sa na ňom podieľa rekordné zadlžovanie, ktoré sa prinajmenšom v Európe a čiastočne aj v Amerike deje od roku 2008? Aký veľký vplyv má zelená revolúcia a ťaženie za bezuhlíkovú ekonomiku v Európe známe ako Green New Deal? A akú veľkú úlohu zohráva Putinova agresia na Ukrajine?

Podiely všetkých ingrediencií sú v rôznych krajinách rôzne. Preto je tiež také odlišné aj zdražovanie. Vo Švajčiarsku stúpajú ceny o 2,9 percenta, vo Francúzsku o 5,2, v Nemecku o 7,8 a v Česku o 14,2 percenta.

Čo ale vieme povedať s istotou, je, že všade zdražuje elektrina. Jej cena začala stúpať dlhé mesiace pred tým, než vošli 24. februára ruské tanky na Ukrajinu. Dá sa dokonca špekulovať, že práve prudko sa zdražujúca elektrina bola jedným z dôvodov, prečo tie tanky vošli práve vo februári.

Európa si to spôsobila sama

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.