4. júna, 08:13

Gyimesi: Inšpiruje ma ideológia neliberálnej demokracie. Korčok ukázal hnusné farizejstvo

Gyimesi: Inšpiruje ma ideológia neliberálnej demokracie. Korčok ukázal hnusné farizejstvoGyörgy Gyimesi. Zdroj: FB György Gyimesi.

Bol by som rád, keby na Slovensku existovala strana, ktorá by presadzovala ideológiu neliberálnej demokracie. Máme ešte čas zmeniť sankčný balík, ktorý ohrozuje zásobovanie Slovenska palivami. Pokiaľ konzervatívci z OĽaNO zahlasujú za, zákaz dúhovej vlajky na štátnych budovách prejde, tvrdí v rozhovore pre Štandard poslanec OĽaNO György Gyimesi.

Výrazný konzervatívny poslanec OĽaNO maďarskej národnosti György Gyimesi rozvíril politickú hladinu za posledný týždeň dvakrát. Najskôr predložením návrhu zákona na zákaz symbolov sexuálnej orientácie na štátnych budovách a potom výzvou na odstúpenie ministra hospodárstva Richarda Sulíka. Tvrdí, že Sulík ohrozil zásobovanie Slovenska palivami, keď v rámci sankčného zoznamu EÚ nepožadoval trojročnú výnimku na vykonanie technologických úprav v rafinérii Slovnaft.

V rozhovore sa dozviete, ako Gyimesi vníma premiéra Eduarda Hegera a ministra zahraničia Ivana Korčoka. Čo pre neho predstavuje LGBT ideológia a čo považuje za slabú stránku návrhu na zákaz dúhových vlajok na štátnych budovách. Či sa považuje za slovenského Orbána a či svoju politickú budúcnosť vidí v maďarskej strane.

Vysvetlite problém Slovnaftu z vášho pohľadu. Firma uviedla, že po osemmesačnom prechodnom období jej sankcie proti ruskej rope, ku ktorým sa Slovensko pripojilo, znemožnia dodávky produktov do zahraničia. To následne obmedzí kapacity rafinérie natoľko, že to ohrozí bezpečnosť zásobovania Slovenska. Firma požadovala trojročné prechodné obdobie. Ako sa stalo, že túto kľúčovú podmienku Slovensko na samite EÚ nepresadilo?

Slovnaft bude môcť tri roky dovážať ruskú ropu. Potom tu máme osemmesačné prechodné obdobie, v rámci ktorého bude môcť ropné produkty vyvážať kdekoľvek. V januári 2023 sa to skončí a ďalších desať mesiacov bude môcť vyvážať len do Česka. Výkon Slovnaftu teda od januára klesne o jednu tretinu. Po 18 mesiacoch bude môcť zásobovať už len Slovensko.

Slovnaft však momentálne vyrába dvakrát viac nafty a benzínu, ako Slovensko spotrebuje, jeho výroba by teda musela klesnúť na jednu tretinu súčasného výkonu. To je podľa vyjadrení rafinérie pod jej technologickým minimom a spôsobí jej to obrovský problém, lebo sa nedokáže transformovať na inú technológiu. S istotou to povedie k tomu, že občania budú tankovať oveľa drahšie, zároveň to poškodí štátny rozpočet.

Slovnaft sa však vyjadril, že požadoval trojročný časový priestor na vykonanie technologických úprav, o ktorých hovoríte.  Dostal však len osem mesiacov.

Toto sa uvarilo počas víkendu, keď návrh Európskej komisie išiel z veľvyslanectva v sobotu o 11. hodine na ministerstvo hospodárstva. Sulíkov rezort o 12. hodine v nedeľu súhlasil s osemmesačným prechodným obdobím na vývoz ropných produktov a o 15. hodine im to Európska komisia takto schválila. Ak by Richard Sulík požiadal o výnimku na tri roky, EÚ by to schválila bez akýchkoľvek problémov. Urobili to aj v prípade Česka, aj v prípade Maďarska.

Vy tvrdíte, že Eduard Heger nie je na vine, lebo dôveroval Sulíkovi. Uvedomujete si však, že nikto to takto vnímať nebude a každý obviní Hegera, ktorý sa na rokovaní fyzicky zúčastnil.

Občania Slovenskej republiky si zaslúžia vedieť, akého majú ministra hospodárstva. Toto nemôže zostať pod pokrievkou. Som veľmi rád, že je o verejná informácia a treba, aby sa k nej Sulík postavil čelom.

Ale šéfovia sú za svojich podriadených zodpovední. Keď vo firme manažér nezastaví zásadnú chybu zamestnanca, je to aj chyba manažéra. Rovnako je to pri premiérovi a jeho ministrovi.

Bol by som veľmi rád, keby si to vyriešili oni dvaja. A tiež, keby už Sulík nebol ministrom.

Uvedomujete si, že vašou piatkovou tlačovkou ste podkopali pozíciu aj Sulíka, aj Hegera, keďže z toho, čo ste povedali, obaja vychádzajú ako diletanti.

Minister Sulík celkom určite.

Postoje Hegera a Matoviča sa v poslednej dobe začínajú rozchádzať. Spoločným menovateľom ste často vy. Videli sme to napríklad pri vašom návrhu na zákaz dúhových vlajok na verejných inštitúciách. Matovič vás hneď podporil, no Heger kritizoval. Nie je teda vaša aktivita ohľadom Slovnaftu útokom na Hegera?

To vylučujem, ja voči premiérovi žiadnu nevraživosť necítim, vôbec ho nepovažujem za svojho nepriateľa.

Z diaľky to vyzerá, že vzťahy Matoviča a Hegera sa výrazne zhoršili. Je to naozaj tak?

Vôbec si to nemyslím. Bolo by na škodu celej koalície, keby vzťahy Matoviča a Hegera neboli dobré. Uvedomujú si to obaja spomenutí páni, ani moja posledná tlačová konferencia nespôsobí to, že vzťahy sa pokazia.

A dôveru voči Hegerovi máte?

Samozrejme, že mám. Viackrát som povedal, že uznávam jeho autoritu. Akurát pri jeho žiadosti o stiahnutí zákona na zákaz symbolov sexuálnej orientácie na verejných budovách boli moje hodnoty silnejšie než tá autorita.

Bol informovaný Igor Matovič, že idete vyzvať Sulíka na odstúpenie?

Nie. Očakávam však, že mi dá za pravdu.

Igor Matovič a György Gyimesi. Foto: Jakub Kotian/TASR

Čo sa bude diať teraz? Dostaneme Slovnaft nenávratne do krízy alebo budeme riešiť zmenu sankčného balíka?

Bol by som veľmi nerád, keby ľudia naozaj museli tankovať za 2,2 eura za liter. To by znamenalo tragédiu.

(viac…)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.