4. júna, 11:03

Pápež sám Cirkev neobnoví

Pápež sám Cirkev neobnovíVyplienenie Ríma v roku 1527 na obraze Johannesa Lingelbacha. Došlo k nemu len necelé štyri roky po smrti pápeža Hadriána VI. Foto: wikimedia
Ľubomír Žák Profesor teológie a katolícky kňaz.

Dejinná lekcia zo života pápeža Hadriána VI., ktorému sa napriek snahe nepodarilo zreformovať Cirkev. Profesor Žák píše o dôvodoch, prečo tomu tak bolo.

Bol pondelok 14. septembra roku 1523. Za vatikánskymi múrmi v jednej z izieb Apoštolského paláca ležal zomierajúci pápež Hadrián VI. Mal 64 rokov. Občas pootvoril horúčkou rozpálené oči, ktoré sa v tom momente rozsvietili na jeho vychudnutej bledej tvári ako dva vyhasínajúce plamienky. Bol pri vedomí a potichu stonal.

Hadrián vedel, že koniec je blízko. Pritom, keď dostal prvé horúčky na začiatku septembra a keď sa zdalo, že je v nebezpečenstve smrti, po troch-štyroch dňoch sa začal cítiť lepšie. Dokonca mal silu k tomu, aby vyhrešil rímskych kardinálov, nedočkavo sa dohadujúcich o voľbe nástupcu. Avšak 8. septembra sa jeho zdravotný stav náhle zhoršil a príchod smrti sa ukázal nezvratným. Hadrián to hneď cítil a vnútorne prijal. Preto si privolal k lôžku všetkých v Ríme žijúcich kardinálov, aby im oznámil, že chce vymenovať za kardinála svojho verného priateľa Wilhelma Enckenvoirta.

Napriek slabosti a horúčkam sa 11. a 12. septembra pokúšal pracovať. Nadiktoval a podpísal niekoľko listov, ba dokonca prijal na audiencii pár nedočkavých prelátov vatikánskej kúrie. Na konci druhého dňa ho však stúpajúca horúčka definitívne uložila do postele. Odtiaľ nadiktoval svoj testament. Všetok majetok, ktorý vlastnil v Lovani a v Utrechte, odovzdal chudobným, časť dal na posvätné účely. A hlavne prikázal, aby vatikánska kúria neminula na pohreb viac než 25 dukátov a aby jeho hrobka bola obyčajná, skromná. Aký to rozdiel voči Hadriánovmu predchodcovi. Lev X. prehýril počas svojho pontifikátu 4,5 milióna dukátov, zanechajúc po sebe dlh 400-tisíc dukátov.

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.