7. júna, 14:41

Profesor kritizoval požiadavky BLM. Vytiahli na neho 15 rokov starú aféru a vyhodili ho

Profesor kritizoval požiadavky BLM. Vytiahli na neho 15 rokov starú aféru a vyhodili hoJoshua Katz. Foto: Princeton University

Profesor antickej literatúry Joshua Katz na americkej univerzite v Princetone kritizoval požiadavky rasového hnutia BLM. Univerzita ho začala vyšetrovať pre 15 rokov starú aféru s mladšou študentkou, no šlo o delikt, za ktorý už raz Katza suspendovali. Napokon inštitúcia s profesorom rozviazala pracovný vzťah.

Joshua Katz bol profesorom antickej literatúry na Princetonskej univerzite. V roku 2020 po zabití Georga Floyda otriasali Spojenými štátmi protesty BLM, z ktorých viaceré prerástli do násilností. Katz vtedy napísal kritickú esej, ktorou reagoval na požiadavky Černošskej ligy pre spravodlivosť voči univerzite. Toto hnutie okrem iného požadovalo najrôznejšie výhody pre afroamerických študentov. Katz však viaceré požiadavky označil za nemorálne.

V roku 2021 sa začala univerzita opäť zaoberať Katzovou aférou s mladšou študentkou z roku 2006. Povšimnutiahodné je, že profesor už bol za tento prípad v roku 2019 na rok suspendovaný, a teda svoj trest si odpykal.

O obnovenie vyšetrovania požiadala študentka, ktorá s ním bola predtým vo vzťahu. V žiadosti podľa univerzity opisovala tlak zo strany Katza, aby sa na vyšetrovaní v roku 2018 nezúčastnila. Univerzita vo vyhlásení tvrdí, že Katz ,,niektoré údaje dezinterpretoval alebo bol neúprimný“. ,,Tieto činy neboli iba vážnymi priestupkami voči univerzitnému poriadku, ale tiež úplne v rozpore s jeho povinnosťami ako člena fakulty,“ dodáva univerzita. Katz bol koncom mája prepustený. 

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.