4. júna, 06:14

Stredná Európa nemusí v budúcnosti pre Rím veľa znamenať, komentuje vatikanistka mená novokardinálov

Stredná Európa nemusí v budúcnosti pre Rím veľa znamenať, komentuje vatikanistka mená novokardinálovSviatoslav Ševčuk a pápež František. Foto: TASR/AP

„Máme kardinálov.“ Noví poradcovia pápeža pri správe cirkvi je prvotná téma vatikanistov a rezonuje aj mimo vatikánskych múrov. Znie kritika i nadšenie.

Ohlásenie 21 kardinálov pre katolícku cirkev, z toho 16 s právom voliť pápeža, je najčítanejšia a najanalyzovanejšia téma týždňa. Argentínsky pontifik Jorge Bergoglio si za najvyšších poradcov v správe cirkvi zvolil niekoľkých kľúčových a blízkych spojencov. Ešte väčšmi si poistil dedičstvo svojho pontifikátu a jeho víziu. Siaha po menách čoraz ďalej od Európy, čím hlboko mení cirkev. To vyvoláva sklamanie u tých, ktorí vidia starý kontinent ako hlavný zdroj kresťanstva, zhodla sa väčšina vatikanistov. Zároveň upozornili, že mnohí z povýšených cirkevných hodnostárov sa navzájom nepoznajú a nepoznáme ani ich idey a vízie.

Naprázdno skončili diecézy, ktoré tradične viedli kardináli, ako je Paríž, Miláno i Krakov. Poľské mesto je dôležité pre katolícku krajinu aj preto, že v minulosti ho viedol Karol Wojtyla. Bolo to ešte pred tým, než ho zvolili za pápeža Jána Pavla II. Chýbajú novokardináli pre stredo-východné cirkvi zvlášť v období vojny medzi slovanskými národmi, zatiaľ čo štáty susediace s Ukrajinou pomáhajú masívnej vlne vojnových utečencov, všimli si niektorí pozorovatelia.

(viac…)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.