3. júna, 10:48

Embargo na dovoz ruskej ropy bude mať pre nás negatívny vplyv, priznáva Sulíkov rezort. Rokovania v Bruseli viedol Heger

Embargo na dovoz ruskej ropy bude mať pre nás negatívny vplyv, priznáva Sulíkov rezort. Rokovania v Bruseli viedol HegerRichard Sulík a Eduard Heger. Foto: TASR/Jaroslav Novák

Embargo na dovoz ruskej ropy, ktoré bolo uvalené v rámci šiesteho balíčka sankcií voči Ruskej federácii, bude mať priamy vplyv na Slovensko. Priznáva to Ministerstvo hospodárstva SR. Ako uviedol Sulíkov rezort, embargo bude mať negatívny vplyv nielen na ceny pohonných hmôt na Slovensku a v okolitých krajinách, ale aj na množstvo ropných produktov.

Slovnaft vo štvrtok (2. 6.) upozornil, že z technologických dôvodov nemôže pre sankcie zaručiť bezpečnosť dodávok motorových palív v regióne ani na Slovensku.

„Vnímame Slovnaftom prezentované obavy a aj to, že negatívny dosah vyvolaných obmedzení je spomedzi všetkých členských štátov najvýraznejší práve na Slovensko. V rámci deklarovanej solidarity preto očakávame aj osobitný prístup k európskym zdrojom z REPowerEU. V prípade DPH na motorové palivá je teraz priestor pre rezort financií, do ktorého kompetencie táto oblasť spadá, aby na úrovni EÚ otvoril otázku zníženia DPH na pohonné hmoty,“ uviedol tlačový odbor ministerstva hospodárstva.

Negociácie za Slovensko priamo na samite viedol premiér Eduard Heger. „Trojročné prechodné obdobie na neuplatňovanie sankcie na ropu dopravovanú ropovodmi navrhovanými Ministerstvom hospodárstva SR, žiaľ, nebolo možné presadiť, pričom schválená verzia je spomedzi ostávajúcich možností pre nás tou najmäkšou,“ dodal rezort.

Na dovoz ruskej ropy a ropných výrobkov bude platiť embargo až po ôsmich mesiacoch od vstúpenia sankcií do platnosti. Najprv je prechodné obdobie bez obmedzení, následne bude platiť embargo na dovoz tankermi a ešte ďalších 10 mesiacov bude možné na Slovensku z ropy dopravenej potrubím vyrábať pohonné hmoty a ropné produkty, ako aj ich exportovať do Českej republiky. Po skončení 18 mesiacov bude možné ropu dopravenú potrubím využiť už iba na výrobu pohonných hmôt pre domáci trh.

„Takto nastavené embargo má za cieľ výrazne obmedziť objem platby za ruskú ropu a potrestať tak Ruskú federáciu za vojenské napadnutie Ukrajiny,“ uzavrelo ministerstvo hospodárstva.

(sita)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.