3. júna, 06:15

Neviem o oblasti, ktorej by BLM prospelo. Černošskí intelektuáli bilancujú dva roky od smrti Floyda

Neviem o oblasti, ktorej by BLM prospelo. Černošskí intelektuáli bilancujú dva roky od smrti FloydaDemonštrant nesie americkú vlajku vedľa horiacej budovy počas pokračujúcich protestov proti policajnému zásahu v americkom meste Minneapolis vo štvrtok 28. mája 2020. Foto: TASR/AP

V celých Spojených štátoch neexistuje oblasť, ktorej by aktivizmus Black Lives Matter pomohol. Hnutie naopak situáciu v tamojšej komunite Afroameričanov zhoršilo. Dva roky od násilnej smrti Georgea Floyda si to myslia niektorí černošskí intelektuáli. Upriamujú tiež pozornosť na to, že absolútnu väčšinu najťažšieho násilia voči černochom páchajú samotní černosi.

Za posledné roky na svete zrejme niet hnutia, ktoré by vzbudzovalo väčšiu pozornosť ako americká decentralizovaná organizácia Black Lives Matter. Jej vplyv násobne vzrástol najmä po smrti Afroameričana Georgea Floyda, ktorého pri neprimeranom zákroku na sklonku mája 2020 zabil belošský policajt Derek Chauvin.

Podľa zástancov hnutia je Black Lives Matter (BLM) najdôležitejšou platformou v boji proti údajnému systematickému rasizmu a policajnému násiliu na černochoch v Spojených štátoch a v západnom svete ako takom. Vyzdvihujú nielen jeho snahu pomenovať údajné problémy, ale aj schopnosť podnikať priame akcie rôzneho charakteru.

Kritici naopak zdôrazňujú marxistické korene hnutia a fakt, že jeho argumenty sú vo veľkej miere postavené na lžiach. Prekáža im tiež novodobá cenzúra či prílišný radikalizmus, ktorý pri demonštráciách dospel do početných strát na životoch, zdraví a majetku, ktoré lámu rekordy v histórii poisťovníctva.

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.