3. júna, 06:15

Toto napísal ospalý Joe celkom dobre

Toto napísal ospalý Joe celkom dobreJoe Biden. Foto: TASR/AP

Komentátor si môže dovoliť povedať to, čomu sa diplomat či štátnik vyhne, aj keď to všetci aj tak vidia – na americkom prezidentovi Joeovi Bidenovi sa podpisuje vek. Plná duševná sviežosť v sedemdesiatich deviatich rokoch je výnimka, nie pravidlo, a Biden sa mu nevyhol. Takže keď má aktuálne reagovať, môže mu okamžitá orientácia spôsobiť problémy, zarozpráva sa či hovorí veci, ktoré nie sú úplne tak. To je problém, ktorý radi prenecháme Američanom. Ale svet určite musia zaujímať jeho názory na medzinárodnú politiku, momentálne na vojnu na Ukrajine. Niektoré výroky vytrhnuté z kontextu, napríklad ten o tom, že Putin nemôže zostať pri moci, si môže každý vykladať, ako chce.

Biden nedávno formuloval svoju „ukrajinskú“ politiku v článku pre New York Times a nebezpečenstvo rôznych interpretácií tam nehrozí. Naopak, môžeme povedať, že keď má človek možnosť usporiadať si myšlienky, tak text ukazuje aj pozitíva vysokého veku. Je nielen výrazovo triezvy – aj čo sa týka koncepčného aparátu, akoby bol napísaný pred tridsiatimi rokmi a nie dnes (nie však vtedajším Joeom Bidenom, ktorému sa záľuba v kvetnatej rétorike párkrát vypomstila).

Biden v texte objasňuje niekoľko bodov, okolo ktorých sa v USA v poslednom čase rozprúdila diskusia. Takticky cituje prezidenta Zelenského, že túto „vojnu definitívne ukončí len diplomacia“, aby potvrdil, že nebude „vyvíjať nátlak na ukrajinskú vládu – neverejne ani verejne – k územným ústupkom. Niečo také by bolo chybné a v rozpore so zavedenými zásadami. Rozhovory Ukrajiny s Ruskom neuviazli, pretože by sa Ukrajina obrátila k diplomacii chrbtom. Uviazli, pretože Rusko pokračuje vo vojne v snahe zmocniť sa toľkých ukrajinských území, ako je len možné.“

Čo neznamená, že k nejakým územným ústupkom – nech už ich definujeme voči akémukoľvek predchádzajúcemu stavu – nakoniec nedôjde. Biden len hovorí, že o tom musia rozhodnúť Ukrajinci sami. Implicitne tak nesúhlasí s Henrym Kissingerom, ktorý o územných ústupkoch hovoril minulý týždeň.

Američania nedodajú rakety s najdlhším doletom

Biden zopakoval to, čo povedal už dávno, ale určite neškodí to pre niekoho opakovať: že jedným z limitov americkej podpory je, že do konfliktu nevstúpi vlastnou vojenskou silou. „Ak nebudú Spojené štáty alebo ich spojenci napadnutí, tak do tohto konfliktu priamo nevstúpime ani vyslaním amerických vojakov do bojov na Ukrajinu, ani útokom na ruské sily.“

A pretože toto je rok 2022, ale rozhodne nie 2002, Biden nesľubuje „regime change“ ani šírenie demokracie. „Akokoľvek s pánom Putinom nesúhlasím a považujem jeho konanie za zavrhnutiahodné, Spojené štáty sa nebudú usilovať o jeho odstránenie v Moskve,“ hovorí.

Jadrom jeho politiky je poskytovať Ukrajine zbrane a finančnú podporu tak, „aby mohla bojovať na bojisku a byť v čo možno najsilnejšej pozícii pri rokovacom stole“. Kladie na túto podporu nejaké obmedzenia? Áno, kladie. Keď vypočítava zbraňové systémy, ktoré dodal alebo hodlá dodať, zdôrazňuje, že im umožní „presnejšie zasiahnuť kľúčové ciele na bojisku na Ukrajine“ a že „nepovzbudzujeme Ukrajinu ani jej nevytvárame podmienky na to, aby útočila mimo svojich hraníc“. Američania už tiež oznámili, že dodajú Ukrajincom raketomety HIMARS, ale nie s raketami najdlhšieho doletu.

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.