2. júna, 15:23

Dezertujúcich Rusov je právnou cestou náročné potrestať. Niektorí to riešia hrubým nátlakom

Dezertujúcich Rusov je právnou cestou náročné potrestať. Niektorí to riešia hrubým nátlakomRuský vojak na Ukrajine. Foto: Twitter

Doteraz sa vyskytli viaceré prípady dezercie ruských vojakov. Moskva môže zbehov potrestať až desaťročným väzením. Problémom je, že Rusko nevyhlásilo Ukrajine vojnu, a preto existuje málo právnych dôvodov na trestné obvinenia voči tým, ktorí odmietajú slúžiť v zahraničí. Vláda nechce prípady medializovať, aby nezvýšila mieru dezercie.

Stovky ruských vojakov utiekli z bojov na Ukrajine alebo sa do nich odmietli zapojiť už v prvých fázach vojny. Informuje o tom aj denník Wall Street Journal (WSJ) na základe vojenských dekrétov a výpovedí vojakov a právnikov. Ruské orgány sa dostali do zložitej situácie: ako potrestať dezertérov bez pritiahnutia veľkej pozornosti?

Ruské zákony stanovujú pre príslušníkov armády, ktorí porušia prísahu, tresty až do desať rokov väzenia. Dezertéri sa môžu vyviniť, ak dokážu, že konali pod obrovským tlakom alebo mali osobné problémy, ktoré ich prinútili utiecť. Majú tiež právo odmietnuť rozkaz, ktorý považujú za nezákonný. Existuje tak málo právnych ciest, ako ich potrestať.

Podľa právnika Michaila Beňjaša, ktorý obhajuje vojakov prepustených za neposlušnosť, Rusko nevyhlásilo Ukrajine vojnu, a preto existuje málo právnych dôvodov na potrestanie tých, ktorí odmietajú slúžiť v zahraničí.

(viac…)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.