3. júna, 06:15

Silný rubeľ či vysoký prebytok obchodnej bilancie. Kolaps ruskej ekonomiky sa zatiaľ nekoná

Silný rubeľ či vysoký prebytok obchodnej bilancie. Kolaps ruskej ekonomiky sa zatiaľ nekonáMoskva. Foto: TASR/AP
Samuel Kolesár Vysokoškolský študent a stážista v Štandarde

Kurz rubľa voči doláru a euru sa v druhej polovici mája vyšplhal na dlhodobé maximá. Príčin je viacero. Aj keď silnejúci rubeľ neodráža reálny stav ruskej ekonomiky, na jej rýchly kolaps to zatiaľ nevyzerá. Svedčí o tom aj rastúci export ropy do ázijských krajín a rekordné prebytky obchodnej bilancie. Bude to skôr beh na dlhé trate. Zmenu by mohlo priniesť odsúhlasené embargo.

Len pár dní po vypuknutí vojny na Ukrajine sa rubeľ rapídne prepadol pod vplyvom západných sankcií voči Rusku. Kurz sa miestami vyšplhal až na 150 rubľov za jeden dolár. Už v marci a apríli však bolo možné pozorovať postupný návrat rubľa k predošlým hodnotám. V druhej polovici mája dokonca prekonal dlhodobé maximá voči americkej mene, keď sa kurz miestami pohyboval na úrovni takmer 51 rubľov za dolár.

Zhodnotenie rubľa spôsobili viaceré faktory. Ide najmä o tvrdé legislatívne obmedzenia. Ruskí exportéri donedávna museli 80 percent všetkých svojich devízových príjmov konvertovať na ruble, čo nadmerne zvyšovalo dopyt po ruskej mene.

Podľa pravidiel stanovených centrálnou bankou môžu veritelia v Rusku predávať len doláre a eurá, ktoré nadobudli od 9. apríla. Fyzické osoby si môžu vybrať tvrdú menu, ale len z účtov otvorených pred 9. marcom a nie viac, ako je ekvivalent 10-tisíc dolárov, čo platí až do septembra. Limit pre fyzické vynášanie hotovosti pri ceste do zahraničia je tiež 10-tisíc dolárov, píše Bloomberg.

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.