1. júna, 16:13

Prokuratúra zrušila obvinenie Makóovi a Beňovi

Prokuratúra zrušila obvinenie Makóovi a BeňoviĽudovít Makó. Foto: TASR/Ján Krošlák

Prokurátor Krajskej prokuratúry (KP) Košice zrušil obvinenie exšéfovi Kriminálneho úradu finančnej správy (KÚFS) Ľudovítovi Makóovi a exnámestníkovi riaditeľa Slovenskej informačnej služby (SIS) Borisovi Beňovi. Zároveň zastavil trestné stíhanie pre zločin krivého obvinenia i zločin krivej výpovede a krivej prísahy.

Obvinenie prokurátor označil za predčasné a nezákonné. Je podľa neho nepochybné, že sa stíhaný skutok nestal. TASR o tom informovala hovorkyňa KP Košice Jarmila Janová. Upozornil na to Denník N.

Neprípustnosť vedenia dvoch súbežných trestných konaní v rovnakej veci

„Prokurátor poukázal na dôsledné rešpektovanie rozhodnutí Okresného súdu Bratislava III a Krajského súdu v Bratislave v konaní o návrhu prokurátora KP v Bratislave na vzatie obvinených do väzby,“ spresnila hovorkyňa. Tiež poukázal na viaceré skutočnosti spochybňujúce dôvody vznesenia obvinenia a na neprípustnosť vedenia dvoch súbežných trestných konaní v rovnakej trestnej veci, v ktorej už bola podaná obžaloba na Špecializovaný trestný súd (ŠTS).

„Uznesenie v časti o zastavení trestného stíhania nie je právoplatné, pretože proti nemu je prípustná sťažnosť viacerých procesných strán,“ dodala Janová.

Polícia oboch zadržala 2. apríla. Ľudovíta Makóa vtedy obvinila z krivej výpovede a prísahy. Borisa Beňu z krivého obvinenia, prísahy a výpovede. Prípad sa mal týkať skutku, pre ktorý je už podaná obžaloba na bývalého riaditeľa SIS Vladimíra Pčolinského. Podnikateľovi Zoroslavovi Kollárovi minulý týždeň v tejto korupčnej kauze ŠTS schválil dohodu o vine a treste.

Boris Beňa. Foto: TASR/Ondrej Hercegh

ŠTS zamietol návrh na obnovu konania exnámestníka SIS Beňu

Samosudca Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) zároveň v stredu zamietol návrh na obnovu konania v prípade exnámestníka SIS Borisa Beňu. Rozhodnutie nie je právoplatné, obhajoba avizuje podanie sťažnosti.

Vlani bol Beňa odsúdený na trojročný trest s podmienečným odkladom na päť rokov. Dostal aj peňažný trest 14-tisíc eur. ŠTS vtedy schválil dohodu o vine a treste medzi prokurátorom a Beňom za zločin prijímania úplatku a prečiny ohrozenia dôvernej a vyhradenej skutočnosti.

Samosudca ŠTS Miroslav Mazúch zdôvodnil, že neboli naplnené dôvody umožňujúce obnovu konania. Nebolo podľa neho zrejmé, že by vzišli najavo nové dôkazy, týkajúce sa prípadu. „Sudca neskúma správnosť alebo nesprávnosť rozhodnutí, ktoré boli vydané,“ vysvetlil.

V návrhu na obnovu konania sa Beňa odvolával na nedávne právoplatné odsúdenie exšéfa kontrarozviedky SIS Petra Gašparoviča a expolicajta Ladislava Vičana za prečin nepriamej korupcie. Keďže ide o rovnaký skutok, Beňa žiadal aj v jeho prípade zmenu právnej kvalifikácie zo zločinu prijímania úplatku na nepriamu korupciu.

Stále sme presvedčení, že máme pravdu, vraví advokát Kubina

Obhajoba navrhovala zrušiť pôvodný výrok o vine v treťom skutku a tiež celý výrok o treste. „Na dnešnom verejnom zasadnutí bolo vykonaných viacero dôkazov, ktoré súdu neboli objektívne známe v čase rozhodovania o vine a treste Beňu,“ zdôvodnil obhajca Peter Kubina. Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) Peter Kysel navrhoval obnovu konania nepovoliť, keď na ňu nie sú podľa jeho slov splnené zákonné podmienky.

„Ľudsky rozumiem tomu, o čo žiadal odsúdený. Tak ako konštatoval aj samosudca, ide o právne zaujímavú situáciu, keď máme jeden skutok posúdený dvomi konajúcimi súdmi rozdielnym právnym spôsobom,“ povedal prokurátor. Zároveň skonštatoval, že súd rozhodol v súlade so stanoviskom prokuratúry.

Peter Kubina. Foto: TASR/Jaroslav Novák

„Nie som sklamaný, počítali sme aj s touto možnosťou. Stále sme presvedčení, že máme pravdu,“ reagoval na rozhodnutie súdu Beňa. Jeho obhajca je presvedčený, že stav, keď rovnaký skutok bol u jeho spolupáchateľov posudzovaný rôzne, by nemal nastať. „Keď sa už tomu nepodarí predísť, mali by sa využiť všetky zákonné a ústavné možnosti na nápravu takéhoto stavu,“ dodal Kubina.

Beňa bol zadržaný v rámci akcie Judáš začiatkom decembra 2020. Medzi obvinenými boli v tomto prípade aj bývalý prezident Policajného zboru Milan Lučanský, Peter Gašparovič a ďalší bývalí vysokopostavení funkcionári PZ a finančnej správy. Lučanský sa vo väzbe v ústave v Prešove pokúsil o samovraždu a 30. decembra 2020 zomrel. Voči nemu stíhanie zastavili.

(tasr)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.