2. júna, 06:11

Dosiaľ najtvrdšie sankcie, ale s neistým výsledkom. Embargo na ropu Rusko príliš nepoškodí

Dosiaľ najtvrdšie sankcie, ale s neistým výsledkom. Embargo na ropu Rusko príliš nepoškodíRafinéria Slovnaft. Foto: TASR/Michal Svítok
Záviš Dobiašovský Autor je český novinár, píše pre týždenník Echo.

Ropné embargo sa črtá ako dosiaľ najtvrdšia sankcia proti ruskej agresii, niektorí odborníci však krotia prehnané očakávania. Rusko bude totiž ropu predávať ďalej a pre situáciu na trhu s energiami bude zrejme momentálny vplyv na ruský rozpočet len veľmi obmedzený. Tvrdšiu ranu pre režim Vladimira Putina to zrejme môže znamenať až v ďalších rokoch.

Lídri štátov Európskej únie sa dohodli na čiastočnom embargu, ktoré má do konca tohto roka odstrihnúť až 90 percent dovážanej ropy z Ruska. Sankcie tak majú ďalej stupňovať tlak proti ruskej agresii na Ukrajine, na ktorom sa podieľa celý rad ďalších sankcií. Faktom je, že štáty EÚ platbami za energie významne zásobujú ruský rozpočet, ropné embargo, navyše čiastočné, však k výrazným prepadom zrejme nepovedie.

Záležať bude najmä na tom, ako sa Rusku podarí presmerovať ropu na iné trhy. „Rusi budú hľadať nové obchodné kanály a pravdepodobne ju budú predávať pod cenou, ako to už robia, Čína a India mohutne kupujú, síce za znížené ceny, ale tie sú stále podstatne vyššie, než boli ceny ropy napríklad počas pandémie v roku 2020,“ uvádza český energetický analytik Jiří Gavor.

Podľa jeho slov sa síce Rusku nepodarí nájsť na trhu ekvivalent pre vývoz rovnakého objemu ropy, ale pre situáciu na trhu to nebude až taký problém. „Fiškálny vplyv na rozpočet bude minimálny, pretože ceny sú vysoké. Prejavuje sa to už teraz, Rusko predáva menej plynu, menej ropy, ale jeho príjmy sú v porovnaní s rokmi 2019 či 2020 podstatne vyššie. Prejavuje sa to aj tým, že za rok 2021 oba najväčšie koncerny Rosnefť a Gazprom vyplatia doteraz historicky najvyššie dividendy,“ dodáva Gavor.

Naivné predstavy európskych politikov

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.