1. júna, 14:10

Nákup ruských surovín ako podpora terorizmu? NAKA rieši aj firmy Klubu 500. Ten hovorí o urážke

Nákup ruských surovín ako podpora terorizmu? NAKA rieši aj firmy Klubu 500. Ten hovorí o urážkeVladimír Soták. Foto: TASR/AP

AKTUALIZOVANÉ Nakupovanie surovín z Ruska slovenskými firmami sa vraj môže vnímať aj ako financovanie terorizmu. Myslí si to autor trestného oznámenia, ktoré v súčasnosti preveruje NAKA. Jej vyšetrovateľ v žiadosti o podanie správy kontaktoval aj Klub 500 združujúci najväčších slovenských zamestnávateľov. Tí sa teraz cítia dotknutí.

Národná kriminálna agentúra (NAKA) začala preverovať najväčšie slovenské spoločnosti združené v Klube 500 vedenom Vladimírom Sotákom. Deje sa tak v súvislosti s trestným oznámením pre podozrenie zo spáchania trestného činu financovania terorizmu.

Problematické má byť ich údajné nakupovanie energetických surovín a tovarov z Ruska v rozpore s hospodárskymi sankciami, čím sa majú nepriamo podieľať na financovaní vojny proti susednej Ukrajine. Ako prvý o tom informoval bulvár Topky.

Vyšetrovateľ NAKA František Ondriáš adresoval Klubu 500 v tejto veci žiadosť o podanie správy s niekoľkými otázkami. Zaujíma ho napríklad to, aké kroky v súvislosti s rozhodnutím o embargu podnikajú, či stopnutie nákupov z Ruska môže mať dosah na podnikateľské prostredie na Slovensku, alebo či združenie dáva na svojom webe verejnosti na vedomie, že aktívne obhajuje záujmy slovenských podnikateľov.

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.