Vedel som, že dozrel čas, spomína na začiatky jubilujúceho kresťanského samizdatu Mikloško

V júni oslavuje prvý celoslovenský samizdatový časopis Náboženstvo a súčasnosť svoje 40. výročie. Ako hovorí jeden z jeho zakladateľov, cieľom bolo, aby mali ľudia na Slovensku prehľad o rôznych udalostiach, ktoré chcel komunistický režim utajiť. Pri tejto príležitosti sa uskutoční výstava, ktorá sa bude konať od 6. do 12. júna v Dome Quo Vadis v Bratislave.
Názov časopisu nie je náhodný a viedla sa o ňom dlhá diskusia. Názov mal byť krátky a výstižný. František Mikloško navrhoval názov podľa českého samizdatu Informácie o cirkvi. Tento názov neprešiel, pretože sa báli, že si ho ľudia pri distribúcii budú zamieňať s českým samizdatom. Názov napokon vymyslel Martin Lauko.
Prvým šéfredaktorom bol František Mikloško. „Na jednom nedeľnom stretnutí začiatkom roka 1982 Vlado Jukl navrhol: ‚Mali by sme vydávať nejaký časopis.‘ Keď už Vlado prišiel s takýmto návrhom, vedel som, že dozrel čas,“ spomína na začiatky samizdatu František Mikloško. Okrem Mikloška tvorili prvú redakciu Ján Čarnogurský a Martin Lauko.

Cieľom samizdatu Náboženstvo a súčasnosť bolo mať na Slovensku väčšiu programovú samizdatovú činnosť v oblasti náboženstva. Zároveň išlo aj o to, že cirkev nemôže byť upriamená len sama na seba, dovnútra, ale treba sledovať i dianie vo svete.