2. júna, 06:11

Washington klamal Ukrajine o ponuke vstupu do NATO, povedal exveľvyslanec USA v Rusku

Washington klamal Ukrajine o ponuke vstupu do NATO, povedal exveľvyslanec USA v RuskuBývalý americký veľvyslanec v Rusku Michael McFaul (vľavo) spoločne s poľským europoslancom Radosławom Sikorskim. Foto: Reprofoto/YouTube

Bývalý veľvyslanec USA v Rusku v diskusii tvrdil, že Washington Ukrajine klamal v otázke ponuky vstupu do NATO. Na Twitteri neskôr svoje vyjadrenie zmiernil.

Bývalý americký veľvyslanec v Rusku Michael McFaul spoločne s poľským exministrom zahraničných vecí Radosławom Sikorskim debatovali 12. mája s profesormi medzinárodných vzťahov na Harvardovej univerzite Stephenom Waltom a Johnom Mearsheimerom z Chicagskej univerzity.

Štyria účastníci sa stretli v rámci polročnej série debát s názvom The Munk Debates o hlavných politických otázkach. Rozoberali pretrvávajúci konflikt medzi Ruskom a Ukrajinou.

Walt s Mearsheimerom tvrdili, že vojne sa dalo predísť a vyvolali ju kroky Spojených štátov a NATO, najmä rozširovanie sa Severoatlantickej aliancie na východ. McFaul a Sikorski zasa zaujali stanovisko, že na vine je len Rusko a veľmocenské ambície prezidenta Vladimira Putina.

Diplomati klamali, toto je skutočný svet

V diskusii silno zarezonovala krátka slovná prestrelka medzi Waltom a McFaulom. Profesor Walt sa pýtal, prečo Washington neustále presadzuje členstvo Ukrajiny v NATO napriek tomu, že to Moskva považuje za bezpečnostnú hrozbu. „V roku 2021 sme stále opakovali, že Ukrajina sa chystá vstúpiť do NATO. Opakovali sme to znova a znova,“ povedal Walt.

McFaul ho prerušil a naznačil, že Washington nikdy nebral vážne vyhliadky Ukrajiny na vstup do Severoatlantickej aliancie. „A verili ste tomu?“ opýtal sa bývalý veľvyslanec s úsmevom.

„Takže naši diplomati klamú?“ kontroloval Walt vzápätí.

„Áno! Áno, to je skutočný svet, chlapci, no tak,“ zvolal McFaul s úsmevom pokrútiac hlavou.

„Naši diplomati neustále klamú, no Rusi by im mali dôverovať, keď im ponúkajú záruky,“ poznamenal na oplátku Walt a vyvolal potlesk publika.

McFaul neskôr na Twitteri skonštatoval, že „klamstvo je silné a nevhodné slovo“, ktoré vraj po Waltovi potvrdil len v dôsledku emócií. „Ospravedlňujem sa a odvolávam to. Vyhlásili však lídri NATO verejne ašpirácie Ukrajiny na členstvo bez toho, aby skutočne chceli jej pripojenie? Áno. A KAŽDÝ to vedel. Biden to vedel. Putin to vedel. Zelenskyj to vedel. Pred vojnou poukázal Zelenskyj na toto pokrytectvo mnohokrát. Všetko je to zaznamenané,“ dodal bývalý diplomat.

(viac…)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.