31. mája, 11:46

Pápežov novokardinál mal ignorovať sexuálne zneužívanie v cirkvi. Podporil prijímanie pre pro-choice katolíkov i dúhového kňaza

Pápežov novokardinál mal ignorovať sexuálne zneužívanie v cirkvi. Podporil prijímanie pre pro-choice katolíkov i dúhového kňazaBiskup Robert Walter McElroy. Foto: TASR/AP

Reakcia médií v USA na pápežovu voľbu „povýšiť“ na kardinála amerického biskupa Roberta Waltera McElroya bola búrlivá. Objavovali sa komentáre, ako „strašná správa“, „facka obetiam zneužívania“ či „ultraprogresívny biskup“.

Na rímskeho biskupa sa vzniesla výrazná kritika zo sekulárnych i z cirkevných kruhov po nedeľnom ohlásení mien biskupov, ktorých by mal v auguste „kreovať“ za kardinálov. Dôvodom je meno Robert Walter McElroy.

Tomuto biskupovi diecézy San Diego v USA pápež umožní nosiť kardinálsku červenú farbu, čo zdvihlo zo stoličky mnohých vrátane novinára Roda Drehera. Povýšenie „ultraprogresívneho biskupa“ zo San Diega je „strašnou správou“ pre tých, ktorí „skutočne veria tomu, čo katolícka cirkev učí“, komentoval bývalý katolík a autor bestselleru Benediktova voľba. Je to taktiež zlá správa pre tých, ktorí by radi videli v cirkvi dôveryhodných lídrov v otázke zneužívania, dodal.

Na riešenie sexuálneho zneužívania vraj nemal čas

V katolíckej pyramíde majú najvyššiu hodnosť hneď po pápežovi, ktorému radia pri správe cirkvi. Pápež má slobodu povýšiť do kardinálskej hodnosti osoby s kňazským svätením, no musia sa „osobitne vynímať v náuke, správaní, zbožnosti a obozretnosti v konaní”, zdôrazňuje Kódex kánonického práva. Tieto prívlastky prelát z USA podľa viacerých nespĺňa.

Rod Dreher i ďalší komentátori spomenuli predchádzajúce obvinenia, že biskup Robert McElroy nekonal dostatočne pri riešení sexuálneho zneužívania v cirkvi. Ignoroval upozornenia od psychoterapeuta Richarda Sipeho, podľa ktorého cirkevný hodnostár nemal čas riešiť túto problematiku. Sipe mu napísal o prípadoch zneužívania maloletých, ktorých sa dopustil kardinál Theodore McCarrick, čo mu tvrdilo tiež mnoho iných ľudí. Dnes už bývalého kardinála odsúdili, zbavili kňazstva a pred dvomi rokmi o ňom vyšla dlhá, nelichotivá vatikánska správa. „Je to facka obetiam zneužívania,“ písali o pápežovej nedeľnej voľbe na sociálnych sieťach mnohí používatelia.

(viac…)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.