30. mája, 13:46

Opäť sa ozval turecký obchodník. Erdogan po vetovaní rozšírenia NATO avizuje štvrtú inváziu do Sýrie aj bez súhlasu Západu

Opäť sa ozval turecký obchodník. Erdogan po vetovaní rozšírenia NATO avizuje štvrtú inváziu do Sýrie aj bez súhlasu ZápaduTurecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Foto: TASR/AP

Nepotrebujem povolenie od USA, povedal turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, ktorý avizuje v poradí už štvrtú inváziu do Sýrie pod zámienkou boja proti terorizmu. Zopakoval, že kým je na čele Turecka a nesplnia sa jeho podmienky, bude blokovať rozšírenie NATO o Švédsko a Fínsko.

Turecký prezident opäť dvíha mandle západným spojencom v NATO, menovite Spojeným štátom. Pripravuje ďalšiu, v poradí už štvrtú inváziu na sever Sýrie. Bez ohľadu na to, či bude Washington súhlasiť, aj keď povolenie od OSN či veľmocí si nepýtali ani pri tých predošlých.

Ministerstvo zahraničných vecí USA minulý týždeň uviedlo, že takáto operácia by ohrozila miestne civilné obyvateľstvo aj amerických vojakov bojujúcich proti extrémistom z takzvaného Islamského štátu (IS).

„Nemôžeme bojovať proti terorizmu, kým čakáme na niečie povolenie,“ povedal Erdogan skupine novinárov po návrate z pracovnej návštevy Azerbajdžanu. „Čo budeme robiť, ak Spojené štáty neprispejú k boju proti terorizmu? Vystačíme si sami,“ zdôraznil.

Turecko chce podľa Erdogana vytvoriť pozdĺž sýrskych hraníc 30-kilometrovú akúsi „bezpečnú zónu“ bez teroristov. Ankara dlhodobo čelí kurdským separatistom na vlastnom území a podniká útoky na Kurdov za hranicami v Sýrii. Označuje ich za teroristov, Kurdi tvrdia, že sa len usilujú o autonómiu a potenciálne o vytvorenie Kurdistanu.

(viac…)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.