29. mája, 15:58

František ohlásil mená nových kardinálov. Silnejší hlas bude mať Ázia, Slovák medzi nimi opäť nie je

František ohlásil mená nových kardinálov. Silnejší hlas bude mať Ázia, Slovák medzi nimi opäť nie jePápež František. Foto: TASR/AP

Pápež František ohlásil mená 21 nových kardinálov. Nie je medzi nimi žiadny Slovák, dokonca ani príslušník slovanských národov. Prekvapením sú mladí kardináli, viacerí majú okolo 50 rokov. Len piati kardináli, ktorí budú voliť nasledujúceho pápeža, sú Európania.

Boli časy, keď Slováci mali dvoch kardinálov, čo bolo ocenenie významu slovenskej cirkvi aj dôkaz významnejšieho postavenia v Ríme. Od smrti kardinála Korca je naším jediným kardinálom Jozef Tomko, ktorý však vo svojich 98 rokoch už nemôže voliť budúceho pápeža. Už dlhšie sa čaká, kedy Slovensko získa nového kardinála, nič na tom nezmenila ani návšteva Františka na Slovensku, čakať sa bude aj naďalej.

Pápež František dnes ohlásil, že „vytvorí“ 21 nových kardinálov. Stanú sa súčasťou Kardinálskeho kolégia, teda poradného zboru pontifika. Rímsky biskup svoj zámer zverejnil po tradičnej nedeľnej modlitbe z okna Apoštolského paláca. Cirkevných hodnostárov slávnostne „kreuje“ 27. augusta v Ríme na takzvanom konzistóriu, teda zhromaždení kardinálov.

Osem z novovymenovaných kardinálov pochádza z Európy, šesť z Ázie, dvaja z Afriky, jeden zo Severnej Ameriky a štyria zo strednej a Latinskej Ameriky. Šestnásť z nich má menej ako 80 rokov, a teda sú oprávnení voliť Františkovho nástupcu v budúcom konkláve, čiže na zhromaždení, ktoré volí nového pápeža po smrti či odstúpení jeho predchodcu.

(viac…)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.