27. mája, 23:44

Pravoslávna cirkev na Ukrajine spadajúca pod Moskvu prerušila vzťahy s Ruskom

Pravoslávna cirkev na Ukrajine spadajúca pod Moskvu prerušila vzťahy s RuskomMetropolita Onufrij. Zdroj: Wikipedia

Ukrajinská pravoslávna cirkev spadajúca pod Moskovský patriarchát v piatok oznámila, že prerušuje vzťahy s Ruskom pre jeho inváziu na Ukrajinu, pričom deklaruje svoju „úplnú nezávislosť“. Informovala o tom agentúra AFP, ktorá to označila za historický krok voči ruským duchovným autoritám.

„Nesúhlasíme s postojom moskovského patriarchu Kirilla… k vojne,“ uviedla táto cirkev vo vyhlásení. Zverejnila ho po zasadnutí svojho snemu zameraného na „agresiu“ Ruska voči Ukrajine, na ktorom vyhlásila „plnú nezávislosť a autonómiu ukrajinskej pravoslávnej cirkvi“.

Ukrajinská pravoslávna cirkev (UPC) Moskovského patriarchátu má širokú autonómiu, ale dosiaľ bola lojálna ruskej pravoslávnej cirkvi a jej patriarchovi Kirillovi, ktorý vyjadril jasnú podporu ofenzíve prezidenta Vladimira Putina na Ukrajine, píše AFP.

Agentúra tiež pripomína, že na Ukrajine došlo v roku 2019 k ďalšiemu rozkolu pravoslávia, keď sa od moskovského vedenia v dôsledku krokov Kremľa v tejto susednej krajine – anexie Krymu a podpory separatistov v Donbase – oddelila pravoslávna cirkev Ukrajiny (PCU).

„Snem odsudzuje vojnu ako porušenie Božieho prikázania ’Nezabiješ!’ a vyjadruje sústrasť všetkým, ktorí trpia v tejto vojne,“ uvádza sa vo vyhlásení, podľa ktorého boli vzťahy UPC s moskovským vedením od vyhlásenia stanného práva na Ukrajine „komplikované alebo neexistujúce“.

Snem tiež apeloval na Ukrajinu i Rusko, aby pokračovali v rokovacom procese a našli cestu k zastaveniu krviprelievania.

Putinova invázia a jej podpora zo strany Kirilla stavali Moskvou podporovanú cirkev na Ukrajine do čoraz neistejšej pozície. Stovky jej kňazov podpísali v uplynulých týždňoch otvorený list s výzvou, aby Kirilla postavili pred cirkevný tribunál.

Hlava ukrajinskej pravoslávnej cirkvi, metropolita Onufrij, osobne nevystúpil proti svojmu „šéfovi“ v Moskve, od začiatku invázie však vyjadruje jasnú podporu ukrajinskej armáde a pravidelne vystupuje s kázňami o jej padlých vojakoch, dopĺňa AFP.

(tasr)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.