27. mája, 19:09

Gyimesi z OĽaNO a Taraba navrhujú zakázať umiestňovanie dúhovej vlajky vo verejných budovách

Gyimesi z OĽaNO a Taraba navrhujú zakázať umiestňovanie dúhovej vlajky vo verejných budováchNa snímke verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová počas prejavu na podujatí Festival Dúhový PRIDE Bratislava 2018 na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave 14. júla 2018. Foto: Martin Baumann/TASR

Symboly propagujúce všetky druhy sexuálnej orientácie by mali zmiznúť z budov verejných inštitúcií. Navrhuje to dvojica poslancov parlamentu, pričom argumentujú tvrdením, že Slovenská republika sa v zmysle ústavy neviaže na žiadnu ideológiu.

Koaličný poslanec György Gyimesi (OĽaNO) a opozičník Tomáš Taraba (nezaradený) chcú zakázať umiestňovanie symbolov organizácií, hnutí, komunít a ideológií propagujúcich akýkoľvek druh sexuálnej orientácie na budovy verejných inštitúcií.

Zákaz dúhovej vlajky vyplýva z návrhu novely zákona o štátnych symboloch, ktorý sa má prerokovať na júnovej schôdzi zákonodarného zboru. Za porušenie legislatívy má hroziť pokuta do výšky 7-tisíc eur.

Dvojica politikov v návrhu explicitne menuje iba jednu budovu, a to tú, v ktorej sídli verejný ochranca práv. Súčasná ombudsmanka Mária Patakyová sa pritom v minulosti zviditeľnila tým, že na svoje sídlo umiestnila dúhovú vlajku na podporu LGBT komunity.

„Máme za to, že štátne orgány a inštitúcie nie sú miestom, kde sa má presadzovať určitá ideológia a už vôbec nie miestom, ktoré sa k takejto ideológii hlási. Práve naopak, štátne orgány a inštitúcie si musia zachovať názorovú neutralitu a poskytovať ochranu práv všetkým občanom rovnakom, a to aj akceptovaním ich rozdielnych názorov,“ uvádza sa v dôvodovej správe s tým, že v Ústave SR sa uvádza, že Slovenská republika sa neviaže na nijakú ideológiu ani náboženstvo.

(viac…)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.