28. mája, 16:04

Je horším ministrom ako Krajčí, a predsa ho nikto neodvolá. Talent generála Lengvarského

Je horším ministrom ako Krajčí, a predsa ho nikto neodvolá. Talent generála LengvarskéhoNa snímke zľava podpredseda vlády a minister financií SR Igor Matovič a minister zdravotníctva SR Vladimír Lengvarský počas spoločného vyhlásenia ministrov financií a zdravotníctva k financovaniu sektora zdravotníctva v Bratislave 22. marca 2022. FOTO TASR - Dano Veselský

Igor Matovič a približne 20 poslancov OĽaNO cíti nedôveru k ministrovi zdravotníctva Vladimírovi Lengvarskému. Matovič a OĽaNO ho do funkcie pritom sami nominovali. Čím to je, že ho nedokážu odvolať?

Začalo sa to ešte v októbri minulého roka, keď sa rokovalo o reforme nemocníc a Igor Matovič svojmu nominantovi vyčítal, že vôbec nebol v regiónoch, o ktorých sa v tejto reforme rozhoduje. Ďalšia kritika Lengvarského od šéfa strany prišla počas nezvládnutej štvrtej vlny pandémie koronavírusu, keď sme zaznamenali rekordné čísla úmrtnosti. Nasledovala kritika premiéra Hegera pre ministrovu neschopnosť riešiť krízu v zdravotníctve a dohodnúť sa s lekármi, ktorí hrozia štrajkom. Následne na verejnosť vyplával škandál, že Lengvarský nezvládol prípravu rekonštrukcie či výstavby nových nemocníc, a preto hrozí, že nám prepadnú peniaze z Plánu obnovy. No a napokon iniciatívne vydal vyhlášku, ktorá v maximálnej možnej miere liberalizovala úradnú zmenu pohlavia, čo vyvolalo kritiku približne dvadsiatky poslancov OĽaNO aj koaličnej strany Sme rodina. Premiér Heger ho vyzval na stiahnutie vyhlášky, Lengvarský hral na čas a potom tému „uzavrel“ po svojom. A to tak, že jeho kauza vlastne trvá.

Igor Matovič, Richard Vašečka aj Marek Krajčí už otvorene hovoria o odvolávaní ministra. Avšak Lengvarský je pokojný. Zdá sa, že jeho stolička je stále pevná.

Ako je to možné? Ako je možné, že minister zdravotníctva, ktorý má za sebou toľko neúspechov, si aj napriek tomu, že je nestraník, trúfa ísť do konfliktov s predsedom strany, ktorá ho nominovala na jeho post, premiérom aj polovicou poslaneckého klubu OĽaNO?

Podľa ľudí z vnútra strany OĽaNO, s ktorými sme sa mali možnosť rozprávať, silná pozícia Lengvarského stojí na dvoch pilieroch – progresívnej ideológii a biznisových záujmoch v zdravotníctve.

Tie dve veci znamenajú, že Lengvarský má podporu silných hráčov zvnútra (najmä Penty), a v podstate žiadnu kritiku zo strany liberálnych médií.

Otázka je, či práve takto má vyzerať politika súčasnej vlády. Trošku si to rozoberme.

Ideologické krytie

Lengvarský sám osebe údajne nie je žiadnym presvedčeným progresívcom, osobne nie je jasne hodnotovo vyhranený, minimálne sa tak nespráva. Je skôr pragmatik, ktorý presadzuje progresívnu ideológiu jednoducho preto, lebo v tom vidí mnoho výhod.

Prvou z nich je politické krytie. Je úplne jasné, že pre tieto ideologické body na Lengvarského odvolanie nebude tlačiť nikto z SaS. Krajčí mal v Bittó-Cigánikovej v podstate vždy automatickú kritičku, Lengvarský jej nevadí. Liberálom vyhovuje minister, ktorý liberalizuje úradnú zmenu pohlavia, počas pandémie nezastaví vykonávanie potratov, schváli používanie antikoncepcie, ku ktorej je možné dostať sa zadarmo, aj keď normálne by sa za ňu malo platiť, zruší odbor, ktorý blokuje zavádzanie progresívnych praktík v zdravotníctve, či dlhodobo ignoruje požiadavky proliferov na pomoc tehotným ženám. Keď sa to tak vezme, ideologicky je Lengvarský úspešnejší v liberálnej agende ako taký minister školstva Gröhling.

Zaujímavejšie je niečo iné.

Tieto kroky mu súčasne zabezpečujú krytie a podporu aj v časti predsedníctva OĽaNO, aj v poslaneckom klube tejto strany. OĽaNO funguje ako spojenectvo konzervatívnych a liberálnych politikov, ktorí majú rozdelené jednotlivé posty. Problém je, že aj keď post ministra zdravotníctva pôvodne patril konzervatívcom, situácia sa zmenila v čase vládnej krízy, v marci 2021, keď sa z ministerského postu musel porúčať Marek Krajčí. Vtedajšiu situáciu a absenciu kádrov využil Jaroslav Naď, ktorý navrhol neznámeho generála Vladimíra Lengvarského.

(viac…)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.