27. mája, 16:31

Slovensko znižuje závislosť od ruského plynu. Sulík hovorí o podpise nových zmlúv s Nórskom

Slovensko znižuje závislosť od ruského plynu. Sulík hovorí o podpise nových zmlúv s NórskomRichard Sulík. Foto: TASR/Ján Krošlák

Dodávky zemného plynu pre Slovensko by mali byť zabezpečené až do konca budúceho roka. Slovenský plynárenský priemysel (SPP) podpísal kontrakt na dodávky nórskeho zemného plynu potrubím, ktorý by mal pokryť približne 32 percent ročnej spotreby. Ďalšiu zmluvu SPP podpísal na dodávky skvapalneného zemného plynu loďami, pričom spolu by tieto kontrakty mali zabezpečiť od júna asi 65 percent spotreby. Informoval o tom minister hospodárstva Richard Sulík (SaS) spoločne s generálnym riaditeľom SPP Richardom Prokypčákom.

„Spoločnosť SPP včera (26. 5.) uzavrela zmluvu na dodávky nórskeho plynu do konca budúceho roka, ktoré pokrývajú 32 percent spotreby a takisto uzavrela zmluvu na dodávky plynu LNG,“ povedal Sulík. SPP má podľa ministra zároveň zabezpečené prečerpávanie plynu v Chorvátsku, Belgicku, Taliansku, ale aj v Británii, čo mu umožní prečerpať a dostať do plynovodov každý mesiac jeden až dva LNG tankery.  

Od začiatku júna tak podľa ministra Slovensko znížilo závislosť od ruského plynu o 65 percent. „Toto je maximum, ktoré sa dalo teraz dosiahnuť. Pracujeme aj na ďalších možnostiach, ktoré síce sú, ale je to aj čoraz ťažšie a náročnejšie. Zároveň ale v plnom rozsahu kupujeme aj plyn z Ruska,“ zdôraznil Sulík.

Na Slovensko tak v súčasnosti prúdi výrazne viac plynu, než aká je spotreba, no ministerstvo sa usiluje urýchlene naplniť zásobníky. Za normálnych okolností by SPP vtláčal do zásobníka každý deň niečo vyše štyroch miliónov metrov kubických plynu, aktuálne je to šesť miliónov a v júni minister ráta s uskladnením viac ako deväť miliónov kubíkov plynu denne. „Ak to takto pôjde ďalej, tak 10. júla bude mať SPP v zásobníku tu na Slovensku všetok plyn, ktorý potrebuje na celú túto zimu,“ dodal Sulík.  

Ročná spotreba zemného plynu na Slovensku sa pohybuje okolo 5,5 miliardy kubických metrov a doteraz bola viac ako z 85 percent pokrytá dodávkami z Ruska. Diverzifikácia zdrojov zemného plynu, ale aj ropy, sa stala po napadnutí Ukrajiny ruskými vojskami prioritou väčšiny štátov EÚ. SPP, ktorý pokrýva takmer 70 percent odberateľov plynu na Slovensku, sa už podarilo doviezť pre Slovensko dva tankery so skvapalneným zemným plynom (LNG) z USA. Túto transakciu podnik pripravoval už od októbra minulého roka.

(tasr)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.