27. mája, 16:49

A čo keď sú Američania jednoducho maniakálni vrahovia

A čo keď sú Američania jednoducho maniakálni vrahoviaZáchranári sa zhromažďujú po streľbe okolo základnej školy Robb Elementary School v meste Uvalde v americkom štáte Texas 24. mája 2022. Foto: TASR/AP

Tento týždeň došlo k desivej, ale v podstate už rutinnej udalosti. Šialený strelec na základnej škole v Texase zabil 21 ľudí. Je to už bohviekoľká masová streľba v USA. Stali sa také časté, že následný priebeh je dobre známy. Po prvotnom šoku sa začne tragédia rýchlo politizovať. Demokrati sa budú snažiť hodiť vinu na republikánov ako na stranu podporujúcu právo na zbraň. Zahraniční komentátori budú pohoršene písať o americkej kultúre zbraní a o tom, že vláda by ich mala všetkých zabaviť.

V rámci americkej ľavice sa začne kampaň za zákaz „útočných pušiek“. Prezident bude mať srdcervúci prejav. Republikáni sa budú brániť, že „zbrane nezabíjajú ľudí, ale ľudia zabíjajú ľudí“. Celý cirkus potrvá niekoľko dní až týždňov, kým na to všetci zabudnú. A potom sa to stane znova.

Je nepochybné, že masové streľby sa v Amerike dejú mnohokrát častejšie ako kdekoľvek vo vyspelom svete. Je to dvestodvanásta masová streľba v USA tento rok a dvadsiatasiedma streľba v škole. Je tiež nepochybné, že Američania majú viac zbraní ako ktokoľvek na svete. Tvoria zhruba 4 percentá svetovej populácie, ale 40 percent civilne vlastnených zbraní sa nachádza v Spojených štátoch. Na 100 Američanov pripadá 120 zbraní.

Ľudia zabíjajú ľudí, nie zbrane

(viac…)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.