29. mája, 06:32

Nedostatok medi zastavuje výstavbu rýchlonabíjacích staníc. Svet má málo nerastných surovín

Nedostatok medi zastavuje výstavbu rýchlonabíjacích staníc. Svet má málo nerastných surovínNabíjanie elektromobilu. Foto: TASR/AP

Ako sa ukazuje, s masovým rozšírením elektromobility to v realite naozaj nebude tak ľahké, ako si politici kedysi vysnívali. Nedostatok medi najnovšie spôsobuje obrovské meškanie s výstavbou rýchlonabíjacích staníc v Nemecku. Infraštruktúra je pritom pre elektromobilitu a jej legislatívne pretláčanie do praxe kľúčová. A to je vážny problém.

Nedostatok medi a ostatných nerastných surovín je jedným z najdôležitejších faktorov, na ktoré upozorňujú odborníci už dlhšie. Práve obrovský tlak na masové rozšírenie elektromobility v rámci celej vyspelejšej časti sveta vytvára dopyt, ktorý nedokážeme zo súčasne dostupných svetových zásob nerastných surovín pokryť. A ak sa aj v budúcnosti „otvoria“ ďalšie náleziská, neprimeraný objem ťažby neobnoviteľných surovín prestáva korešpondovať s ochranou planéty a jej klímy.

Čo je ešte alarmujúcejšie, väčšina ťažby nerastných surovín nevyhnutne potrebných pre elektromobily využívaných vyspelými krajinami sa nachádza v chudobnejších regiónoch, ktorých obyvatelia na nové elektrické autá ešte dlho nebudú mať (ak niekedy vôbec). Otázkou zostáva aj etika ich ťažby. Zdá sa, že to najhoršie v oblasti nedostatku kľúčových surovín svet ešte len čaká.

Ako najnovšie upozorňujú Nemci, veľkým problémom sa stáva meškanie výstavby infraštruktúry podporujúcej elektromobilitu. Práve urýchlená výstavba rýchlonabíjačiek a ich dostatočná penetrácia pri dôležitých cestných komunikáciách je podmienkou, na ktorú tlačia aj ekologickí aktivisti a samotné automobilky. Ako sa však ukazuje, budovanie rýchlonabíjacích staníc v tejto krajine sa momentálne výrazne spomalilo.

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.