28. mája, 06:53

Pamätajte, posledná guľka je pre vás. Reportáž pri posvätnom pomníku hrdinom Gabčíkovi a Kubišovi

Pamätajte, posledná guľka je pre vás. Reportáž pri posvätnom pomníku hrdinom Gabčíkovi a KubišoviJozef Gabčík a Jan Kubiš. Foto: Matej Gašparovič

V piatok sme si pripomenuli skon českých a slovenských hrdinov, vojakov protinacistického odboja, ktorí spáchali úspešný atentát na lídra Protektorátu Čechy a Morava Reinharda Heydricha, jedného z najvyššie postavených činiteľov nacistickej Tretej ríše. Príznačne, pietne miesto, kde si môžeme v autentickom priestore spomenúť na ich obeť, je v pravoslávnom chráme svätých Cyrila a Metoda v Prahe. Presnejšie, v krypte pod ním.  

Ten chrám som objavil vlastne úplne náhodou. Prechádzal som sa skoro ráno, ešte za tmy, ulicami Prahy, keď mi odrazu jedno priečelie nenápadného chrámu, ukrytého medzi starobylými budovami a úzkymi uličkami starej Prahy odrazu prišlo akési povedomé. Vtedy som si to uvedomil: ide predsa o pravoslávny kostol, v ktorom padli hrdinovia protinacistického odboja Jozef Gabčík a Jan Kubiš.

Keďže šlo o nečakaný a náhly objav, cítil som sa ako malý chlapec, ktorý nájde poklad pri hre v zablatenej hline, a začal som sa motať okolo jeho múrov, schodov a plotov, či by sa aspoň dalo nakuknúť. Darmo, v skorú hodinu bol ešte zavretý, no oplatilo sa čakať na jeho otvorenie.  

S takmer posvätnou bázňou som vstúpil dnu. Pravoslávny chrám je plný ikon, pre katolíka je to zároveň možnosť okoštovať východnú spiritualitu týchto obrazov s mnohými duchovnými motívmi, ktorých je v chráme aj v jeho bočných kaplnkách naozaj veľa.  

Pravoslávny chrám svätých Cyrila a Metoda na Resslovej ulici v Prahe. Foto: Matej Gašparovič.

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.