27. mája, 10:43

Heydrich si Čechov kupoval vyššími prídelmi či sociálnymi výhodami. Domáci odboj si jeho atentát neprial

Heydrich si Čechov kupoval vyššími prídelmi či sociálnymi výhodami. Domáci odboj si jeho atentát neprialVýbuchom zničené Heydrichové vozidlo. Foto: Wikipédia

Pred 80 rokmi spáchala dvojica výsadkárov československej exilovej armády v zložení Čecha Jána Kubiša a Slováka Jozefa Gabčíka atentát na zastupujúceho ríšskeho protektora Reinharda Heydricha. Operácia s názvom Anthropoid bola jednou z najúspešnejších diverzných operácií druhej svetovej vojny. Sprevádzali ju však komplikácie a nacisti sa na českom obyvateľstve brutálne pomstili.

Cieľom operácie Anthropoid bol atentát na zastupujúceho ríšskeho protektora Reinharda Heydricha. Zároveň šlo o snahu dokázať spojencom, že ľud v okupovanom protektoráte Čechy a Morava sa s nacistickou nadvládou nezmieril a je ochotný proti nej bojovať.

V reakcii na úspešný atentát nacisti pristúpili k sérii brutálnych represií, popráv a masakrov, z ktorých najznámejší je vypálenie a vyvraždenie obce Lidice.

Kladom však bolo, že Briti a Francúzi ako dôsledok atentátu a nacistických zverstiev anulovali Mníchovskú dohodu, čím uznali československé hranice z predmníchovského obdobia.

Cukor a bič kata českého národa

Reinhard Heydrich. Foto: Wikipédia

SS-Obergruppenführer Reinhard Heydrich, ktorému prischla prezývka kat českého národa, bol po Heinrichovi Himmlerovi mužom číslo dva nacistických ozbrojených zložiek Waffen-SS. Mal byť jedným z hlavných architektov konečného riešenia židovskej otázky a medzi rokmi 1936 až 1939 bol veliteľom nacistickej tajnej polície Gestapo.

Koncom septembra 1941 bol vymenovaný za zastupujúceho ríšskeho protektora namiesto Konstantina von Neuratha, ktorý bol z funkcie poslaný na ,,zdravotnú dovolenku”. 

Heydrichovou úlohou bolo zastrašiť český národ a vysporiadať sa s domácim odbojom. V prejave počas svojho príchodu na Pražský hrad uviedol, že „platí jasná smernica: urobiť všetko, čo slúži Európe, vedené Veľkonemeckou ríšou a vystríhať sa všetkého a potierať všetko, čo jej škodí. Voči zlomyseľným silám môžem postupovať iba s najväčšou tvrdosťou“.

Už prvé Heydrichove kroky jasne demonštrovali jeho metódy a zámery. Dal zatknúť ministerského predsedu protektorátnej vlády, bývalého divízneho generála Aloisa Eliáša, ktorý bol jedným zo spoluzakladateľov odbojovej organizácie Obrana národa. Eliáš bol po Heydrichovej smrti popravený.

Nový ríšsky protektor tiež vyhlásil stanné právo na väčšine okupovaného územia a nariadil rýchle odsúdenie a popravy predtým zatknutých vedúcich osobností vojenského a civilného odboja, ako aj rozsiahle bezpečnostné razie proti odbojovému hnutiu. 

Stanné súdy vyhlasovali iba tri rozsudky, a to oslobodenie, trest smrti a vydanie gestapu, čo de facto znamenalo odvedenie do koncentračného tábora. Počas obdobia takzvanej ,,prvej Heydrichiády” bolo z rozhodnutia stanných súdov popravených takmer 500 ľudí, pričom ďalších približne 2200 bolo deportovaných do koncentračných táborov.

Dôležitosť českého priemyslu pre nemeckú vojnovú mašinériu ilustruje Heydrichovo použitie metódy ,,cukru a biča” voči robotníkom. Tým zvýšil niektoré prídely na rovnakú úroveň, ako mali ich kolegovia v ostatných častiach tretej ríše, rovnako tak zaviedol početné sociálne výhody, ako napríklad bezplatné obedy na dlhých smenách či rekreácie v prvotriednych strediskách. Výmenou za spomínané benefity však bola lojalita voči režimu.

(viac…)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.