27. mája, 08:06

Soros volá po tvrdej línii k Putinovi. Jeho vyjednávacia pozícia vraj nie je tak silná, Európa naňho páky má

Soros volá po tvrdej línii k Putinovi. Jeho vyjednávacia pozícia vraj nie je tak silná, Európa naňho páky máGeorge Soros. Foto: TASR/AP

Podľa miliardára Georgea Sorosa nie je vyjednávacia pozícia ruského prezidenta Vladimira Putina až taká silná, ako ju šéf Kremľa naoko predstiera. Vo svojom liste, ktorý napísal talianskemu premiérovi Mariovi Draghimu, vyhlásil, že Putin zjavne Európu vydiera. Čas ale hrá proti nemu.

Má 91 rokov, do Davosu prišiel tento rok osobne a svojimi najnovšími vystúpeniami sa dosť líši od Henryho Kissingera. Obavy majú síce podobné, Soros tento týždeň vyjadril svoje obavy, že konflikt na Ukrajine môže byť začiatkom tretej svetovej vojny, ale prostriedky opačné: Soros chce, aby Západ na Putina naďalej tlačil a v tlaku nepoľavoval.

Aby téma nestála, najnovšie napísal list talianskemu premiérovi Mariovi Draghimu, ktorý sa len minulý týždeň vo Washingtone vyjadril, že Európa potrebuje na Ukrajine mier. Soros, miliardár maďarsko-židovského pôvodu, sa rozhodol zareagovať. Začal zostra. „To je presne to, čo robil minulú sezónu. Než aby plyn dodával do Európy, radšej ho skladoval. To zapríčinilo nedostatok, zvýšilo ceny a zarobil na tom mnoho peňazí,“ znejú riadky Sorosovho pondelkového listu, ktorými narážal na plnenie ruských zásobníkov.

Rusko prednedávnom uviedlo, že bude prijímať platby za svoj plyn len v rubľoch. Asi polovica klientov podľa Bloomberg to prijala, vyše 50 spoločností platí v rubľoch. Iné krajiny sa však zdráhajú. Pred necelým týždňom prerušilo dodávky plynu do Fínska. Helsinky krátko predtým oznámili zámer vstúpiť do NATO. Putina, pochopiteľne, rozširovanie Aliancie dráždi, ale členstvo Fínska a Švédska nepovažuje za zásadný problém, ak na ich území nebudú umiestnené americké zbrane.

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.