27. mája, 05:48

Krčméry o opičích kiahňach: Čakáme na zverejnenie utajených údajov americkej armády. Vakcín je málo, treba sa správať rozumne

Krčméry o opičích kiahňach: Čakáme na zverejnenie utajených údajov americkej armády. Vakcín je málo, treba sa správať rozumneVladimír Krčméry. Foto: Pavol Zachar/TASR

Opičie kiahne sa môžu šíriť pohlavne, ale aj oblečením, ktoré neoperiete. Pacient začne byť infekčný ešte pred výsevom, čo je zákerné. O tom, ako by sa mali správať bežní ľudia, aj tí, ktorí často cestujú, či sú chránení tí, ktorí sa narodili pred rokom 1980, pretože boli očkovaní proti pravým kiahňam a či majú imunitu tí, ktorí prekonali ovčie kiahne, hovorí imunológ Vladimír Krčméry.

Obišla nás vzácna hepatitída u detí, môžu nás obísť aj opičie kiahne?

Áno, ak sa budeme správať rozumne.

Čo to znamená?

Treba sa stiahnuť do vlastnej karantény, aby sme nemuseli organizovať tie štátne. Ak mal niekto podozrivý kontakt, mal by byť 14 až 20 dní v izolácii. Inkubačná doba opičích kiahní je 5 až 14 dní. Po druhé by sme mali začať evidovať ľudí, ktorí majú cestovateľskú anamnézu. Ak sa bude vírus rýchlo šíriť, je k dispozícii vakcína, ktorú naposledy použili americké vojenské jednotky v Iraku, keď vznikla obava, že sa pravé kiahne použijú ako biologická zbraň. Osobne však považujem za krajne nepravdepodobné, že by sa tento vírus použil ako biologická zbraň.

Prečo?

Táto choroba má dlhú inkubačnú dobu, vírus je termolabilný, máme proti nemu vakcínu, chemoterapiu a postihol by aj okupačnú časť vojenskej operácie. Môžem sa však mýliť.

Podľa WHO sa opičie kiahne šíria v genitálnej forme. Vieme, či je tento vírus niečím odlišný od kmeňa, ktorý sa objavil v druhej polovici 20. storočia?

Zatiaľ nemáme informácie, či ide o nový serotyp. Pohlavný styk je jeden z možných prenosov, ale patrí tam aj iný blízky kontakt. V lete nebývajú ľudia na festivaloch oblečení v kožuchu a nezvyknú tancovať v rúškach a rukaviciach. Opičie kiahne sa môžu šíriť aj oblečením, ktoré neoperiete, lebo vírus je termolabilný.

To znamená, že ho ničí teplo?

Áno, teplota nad sto stupňov tento patogén ničí. Aj konzumácia tepelne spracovaného mäsa veľkých kŕmnych hlodavcov je bezpečná. Nakaziť sa nedá ani jedením opičieho mäsa, ale to je také tvrdé, že sme ich v Afrike nazývali olympijské opice, také boli šľachovité. Opice vás môžu nakaziť, ak vás poškriabu alebo pohryzú. To sa najčastejšie stane, ak sa s nimi začnete verbálne alebo fyzicky hádať.

V Európe sa zatiaľ nakazili najmä gayovia a transrodoví muži. Je možné, že vírus obíde širokú populáciu a ostane v tejto komunite?

Pri HIV bola najskôr zasiahnutá táto komunita. HIV máme teraz pod kontrolou vďaka liekom, no nemáme naň vakcínu. Na opičie kiahne máme vakcínu, takže si viem predstaviť rýchlu likvidáciu tohto vírusu. Dôležité je, aby boli ľudia disciplinovaní a hlásili sa hygienikom, ak boli v endemickej oblasti alebo mali anamnézu, o ktorej nechcú hovoriť. Treba zdôrazniť, že príznaky ako vyrážka si nemusíme vždy všimnúť.

Vaša rada teda znie ako?

Veľmi dobrými prevenciami je nestriedať sexuálnych partnerov a nemeniť si s nikým oblečenie.

Spomínali ste, aby sme boli obozretní pred letnými festivalmi….

….áno, najmä na jednom kultúrne pozoruhodnom festivale si účastníci vymieňali extravagantné oblečenie a bolo tam veľa členov marginalizovaných komunít.

To je aj na rôznych dúhových pochodoch. Môžeme v súčasnej fáze šírenia vírusu hovoriť, že podobné zhromaždenia sú nebezpečné?

Zatiaľ nie, ale ak sa sporadická fáza zmení na epidemickú, hromadné podujatia s blízkym kontaktom či výmenou odevov budú rizikom. Podobne môžu byť problém diskotéky v tme, kde nevidieť kožné prejavy, a pri vyšších letných teplotách najmä pomalé párové tance, ale aj rôzne oslavy počas športových podujatí.

Hovorí sa medzi infektológmi o obmedzení letných festivalov?

Nie. Myslím si, že v Európe ostane tento vírus sporadický, lebo ľudia sa poučili z predchádzajúcej pandémie a majú rešpekt. Avšak aj HIV je s výnimkou subsaharskej Afriky vo väčšine štátov sporadickou chorobou. Pokiaľ nebudeme mať dobré lieky a dostatok dostupných vakcín, dával by som si dobrý pozor. Teraz nechceme, aby sa vírus šíril.

Vírus opičích kiahní toľko nemutuje a ťažšie sa šíri, preto vedci vylučujú vznik ďalšej pandémie. Súhlasíte s tým?

(viac…)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.