26. mája, 17:59

Dejiny to nezmení, ale prečo Gabčík nevystrelil?

Dejiny to nezmení, ale prečo Gabčík nevystrelil?Jozef Gabčík. Foto: wikimedia
Lukáš Mak Spolupracovník Štandardu

Stalo sa to v stredu ráno 27. mája 1942 v pražskej štvrti Libeň, presne pred 80 rokmi. Atentát bol úspešný, Benešova exilová vláda sa ním politicky rehabilitovala a rok predtým, než sa otočil vývoj vojny, prišiel z Prahy signál, že všetko môže byť inak.

Po celé tie roky ostávala ešte jedna nevyjasnená otázka. Prečo ten Gabčík nevystrelil. Dnes už poznáme odpoveď aj na to.

Po Kirchmayerovej triede prechádzal čierny kabriolet Mercedes-Benz 320 s poznávacou značkou SS-3, v ktorom sa viezol SS-Obergruppenführer Reinhard Heydrich. Jeho auto smerovalo z letného sídla v Panenských Břežanech na Pražský hrad. Touto trasou prechádzalo v podobnom čase každý deň. Pri prejazde ostrou pravotočivou zákrutou do ulice V Holešovičkách musel Heydrichov vodič a osobný ochrankár SS-Oberscharführer Johannes Klein spomaliť. Práve tento moment mienili rotmajstri Jozef Gabčík a Jan Kubiš využiť na likvidáciu zastupujúceho ríšskeho protektora. Len okamih po tom, ako sa odbáčajúce vozidlo objavilo v zornom poli Gabčíka, mu parašutista vstupuje do cesty a spod kabátu vyťahuje samopal STEN, s ktorým sa chystá Heydricha zasypať smrtonosnou dávkou. Gabčík stláča spúšť, avšak v kritickom okamihu sa namiesto výstrelu ozve len zlovestné prázdne cvaknutie zbrane. Situáciu zachraňuje Kubiš, ktorý nacvičeným spodným oblúkom hádže na auto upravený protitankový granát No. 73 Mk I s citlivým nárazovým zapaľovačom. Ten dopadne nad stúpadlo pred pravým zadným blatníkom a exploduje. Útočníci sa v zmätku, ktorý na mieste činu nastal, dali na útek. Vo štvrtok 4. júna 1942 v nemocnici Bulovka v Prahe Reinhard Heydrich na následky zranení po útoku zomiera.

Atentát na Heydricha patrí bezpochyby medzi najvýznamnejšie diverzné operácie, ktoré sa odohrali počas druhej svetovej vojny. Úspešná likvidácia tak vysoko postaveného nacistického predstaviteľa nemá obdobu a v žiadnej z krajín nacistami okupovanej Európy sa nič podobné nepodarilo zrealizovať. Nechýbalo však veľa a útok, ktorý bol cieľom výsadkovej operácie Anthropoid, mohol kvôli Gabčíkovej zbrani dopadnúť inak. Najväčšie špekulácie po celé desaťročia od atentátu vyvolával práve samopal, s ktorým tridsaťročný rodák z Poluvsia (dnes miestna časť Rajeckých Teplíc) v osudnej chvíli nevystrelil. Aj keď úvahy o možnom technickom zlyhaní zbrane v diskusii dominovali, stále chýbal pádny dôkaz. To, pochopiteľne, vytváralo priestor pre ďalšie špekulácie a hypotézy. Neraz sa preto objavili aj domnienky o tom, že zlyhať mohol sám výsadkár, ktorý v strese pod tlakom situácie nedokázal stlačiť spúšť, alebo že od útoku upustil preto, že sa mu v línii streľby vyskytla práve prechádzajúca električka linky č. 3.

(viac…)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.