27. mája, 05:47

O čo vlastne ide jadrovým odporcom

O čo vlastne ide jadrovým odporcomArchívna snímka českej jadrovej elektrárne v Temelíne. Foto: archív TASR/AP
Jiří Vácha Emeritný profesor patologickej fyziologie Lekárskej fakulty Masarykovej univerzity

Jednou z príčin súčasnej energetickej krízy je útlm jadrovej energetiky v ekonomicky najvýznamnejšom európskom štáte – Nemecku. Jadrová energetika má, samozrejme, mnoho technických a ekonomických aspektov, pokiaľ však ide o jej nebezpečnosť, rozhoduje rádiobiologické hľadisko, teda aký vplyv má žiarenie, ktoré je s jadrovou energetikou spojené, na živé organizmy a zvlášť na človeka.

Keď v roku 1982 vyšiel v časopise Scientific American článok A. C. Uptona o vplyve nízkych dávok prenikavého žiarenia, mohli sa zeleno orientovaní čitatelia názorne presvedčiť, ako boli ich odhady zdravotného rizika atómových elektrární v porovnaní s ostatnými rizikami civilizovaného života absurdne nadsadené. Opýtaní študenti a istá ženská organizácia totiž vtedy uviedli atómovú energetiku na prvom mieste životných rizík, hoci v skutočnosti zaujímala v USA v tých rokoch až 20. miesto. Toto riziko sa umiestnilo nielen za fajčením, alkoholom, motorizmom a strelnými zbraňami, ale aj za poľovníctvom, domácimi spotrebičmi, činnosťou hasičov a polície, užívaním antikoncepčných prostriedkov a civilným letectvom. Po štyridsiatich rokoch sa informovanosť nezdá byť oveľa lepšia.

Pod jednou strechou

Nedorozumenie vzniká už vtedy, keď sa pod jednu strechu vkladá atómová elektráreň a atómová bomba. Aj keď je fyzikálna prapodstata oboch uvoľňovaní energie tá istá – štiepenie atómových jadier –, ide o dve úplne rôzne veci. K zmäteniu pojmov prispeli katastrofy v Černobyle (1986) a Fukušime (2011). Bolo by zaujímavé usporiadať prieskum, koľko z nás považuje napríklad haváriu černobyľskej elektrárne za atómový výbuch, teda výsledok lavínovitej štiepnej jadrovej reakcie, pri ktorej sa uvoľňuje obrovské množstvo tepelnej a žiarivej energie, vrátane ionizačnej. Asi by takých hlasov nebolo málo.

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.