27. mája, 05:48

Nižšie ceny na čerpacích staniciach v najbližších týždňoch a mesiacoch radšej nečakajte

Nižšie ceny na čerpacích staniciach v najbližších týždňoch a mesiacoch radšej nečakajteČerpacia stanica pohonných hmôt v Bratislave. Ilustračné foto: TASR/Pavel Neubauer
Miro Mihálik Motoristický novinár

Predpovedať v tejto chvíli ceny na čerpacích staniciach v mnohom pripomína veštenie budúcnosti z krištáľovej gule. Alebo aby sme ostali v intenciách dnešnej doby – je to podobné, ako hádať, koľko bude stáť bitcoin na konci tohto roka. Ceny ropy v reakciách na informácie európskych politikov o ďalšom embargu voči Rusku či správy o vývoji zásob v Spojených štátoch skáču ako EKG kardiaka. Čo je ale horšie, v dlhodobom horizonte skôr systematicky stúpajú, a aj preto sa o menšiu prognózu bez záruky pokúsime.

Skúsme to v prvom rade zobrať trochu zoširoka a bez priameho vplyvu ukrajinsko-ruského vojenského konfliktu. A rovno môžeme dodať, že pozitívne správy nemáme.

Ďalšie stúpanie cien ropy na medzinárodných trhoch čiastočne brzdila Čína, pretože jej ekonomiku doteraz spomaľovali drastické opatrenia proti šíreniu koronavírusu. So zlepšovaním pandemickej situácie a postupným uvoľňovaním protiepidemických pravidiel sa však dopyt po tejto surovine na obrovskom čínskom trhu opäť začína zvyšovať, čo znamená jediné – drahšiu ropu.

O niečo menej prehľadná je situácia v Spojených štátoch. Tamojší i medzinárodní analytici opakovane predviedli, že zďaleka nemajú taký dobrý prehľad o vývoji na severoamerickom trhu, ako by sa mohlo zdať. Ako inak vysvetliť, že odhadované zásoby ropy v USA sa opakovane ukázali byť výrazne nižšie, ako sa pôvodne predpokladalo.

Pomerne nejasná je tiež momentálna nálada krajín OPEC+, čosi ale naznačuje fakt, že ich ťažba sa zásadne nemení a že im, samozrejme, vysoké ceny ropy vyhovujú. Že toto združenie dokáže dramaticky meniť pomery na trhu, dokázal už rok 2014. V tomto období boli aj kvôli anexii Krymu Ruskom ceny podobné ako dnes, OPEC však razantne zvýšil ťažbu a do konca roka 2015 spadla cena barelu ropy na 40 dolárov.

Foto: Pixabay.com

Rusko a OPEC+

Prečo sa niečo podobné nedeje aj dnes, nie je také ťažké uhádnuť. V roku 2016 sa počet členov kartelu vyvážajúceho ropu zvýšil o jedenásť štátov, to podstatné ale je, že medzi inými v ňom pribudlo i samotné Rusko (a aj preto zmena názvu z OPEC na OPEC+).

To by samo o sebe na politiku typu „všetci za jedného, jeden za všetkých“, samozrejme, nestačilo, medzi ruskými politickými špičkami a vládami na Blízkom Východe však muselo medzičasom dôjsť k ďalšiemu rozpúšťaniu ľadov, ktoré medzi nimi vyrástli v roku 2014.

Dokazujú to okrem iného ministri energetiky Spojených arabských emirátov a Saudskej Arábie, ktorí sa pred necelými dvomi mesiacmi (teda už po začiatku agresie voči Ukrajine) svojimi výrokmi jednoznačne postavili za Rusko.

(viac…)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.