Zveličujeme situáciu Ukrajiny a podceňujeme Rusko, hovorí bezpečnostný analytik

Ruské tanky v rukách traktoristov, amatérsky prezradené pozície techniky či blamáž pri prekračovaní rieky. Svetom sa od začiatku invázie šíria správy o neschopnej ruskej armáde v kontraste s heroickými úspechmi Ukrajincov. Prirodzená túžba vidieť agresora na kolenách má však aj tienisté stránky. Určiť realitu konfliktu je totiž oveľa zložitejšie, upozorňuje bezpečnostný analytik Jan Ludvík z Fakulty sociálnych vied Univerzity Karlovej v Prahe.
Po troch mesiacoch vojny varujete pred prílišným, skresľujúcim optimizmom. V čom sa podľa vás na vojnu pozeráme príliš ružovými okuliarmi?
Keď to poviem veľmi všeobecne, ako už niekto spomínal, je to prvá tiktoková vojna. Vidíme množstvo videí v priamom prenose a máme tendenciu vidieť to, čo vidieť chceme. Znásobujú to aj algoritmy sociálnych sietí. Západ chce, prirodzene, vidieť, že Ukrajina sa ako obeť agresie bráni úspešne. V tejto súvislosti trochu zveličujeme to, v akej dobrej situácii je, a máme tendenciu mierne podceňovať Rusko. Navyše sme si už vytvorili nejaký obraz na začiatku, keď Rusko skutočne vŕšilo taktické chyby, postupovalo podľa veľmi nefunkčného plánu. A teraz ľahko prehliadneme, že Rusko je schopné časť tých chýb odstraňovať a že Ukrajina neustále bojuje v konflikte proti krajine, ktorá je oveľa väčšia, má oveľa viac obyvateľov, pred vojnou mala oveľa silnejšiu, lepšie vyzbrojenú armádu. Že tá situácia pre ňu vôbec nie je jednoduchá.
Môže to v konflikte hrať aj nejakú pozitívnu rolu?