28. mája, 06:53

Zveličujeme situáciu Ukrajiny a podceňujeme Rusko, hovorí bezpečnostný analytik

Zveličujeme situáciu Ukrajiny a podceňujeme Rusko, hovorí bezpečnostný analytikPríslušníci ruských jednotiek hliadkujú pred vstupom do hydroelektrárne na rieke Dneper v Chersonskej oblasti, na juhu Ukrajiny. Foto: TASR/AP
Záviš Dobiašovský Autor je český novinár, píše pre týždenník Echo.

Ruské tanky v rukách traktoristov, amatérsky prezradené pozície techniky či blamáž pri prekračovaní rieky. Svetom sa od začiatku invázie šíria správy o neschopnej ruskej armáde v kontraste s heroickými úspechmi Ukrajincov. Prirodzená túžba vidieť agresora na kolenách má však aj tienisté stránky. Určiť realitu konfliktu je totiž oveľa zložitejšie, upozorňuje bezpečnostný analytik Jan Ludvík z Fakulty sociálnych vied Univerzity Karlovej v Prahe.

Po troch mesiacoch vojny varujete pred prílišným, skresľujúcim optimizmom. V čom sa podľa vás na vojnu pozeráme príliš ružovými okuliarmi?

Keď to poviem veľmi všeobecne, ako už niekto spomínal, je to prvá tiktoková vojna. Vidíme množstvo videí v priamom prenose a máme tendenciu vidieť to, čo vidieť chceme. Znásobujú to aj algoritmy sociálnych sietí. Západ chce, prirodzene, vidieť, že Ukrajina sa ako obeť agresie bráni úspešne. V tejto súvislosti trochu zveličujeme to, v akej dobrej situácii je, a máme tendenciu mierne podceňovať Rusko. Navyše sme si už vytvorili nejaký obraz na začiatku, keď Rusko skutočne vŕšilo taktické chyby, postupovalo podľa veľmi nefunkčného plánu. A teraz ľahko prehliadneme, že Rusko je schopné časť tých chýb odstraňovať a že Ukrajina neustále bojuje v konflikte proti krajine, ktorá je oveľa väčšia, má oveľa viac obyvateľov, pred vojnou mala oveľa silnejšiu, lepšie vyzbrojenú armádu. Že tá situácia pre ňu vôbec nie je jednoduchá.

Môže to v konflikte hrať aj nejakú pozitívnu rolu?

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.