26. mája, 09:31

Kissinger nemá vo svojom kalendári rok 2022, ale 1938, reagoval Zelenskyj na slová exšéfa americkej diplomacie

Kissinger nemá vo svojom kalendári rok 2022, ale 1938, reagoval Zelenskyj na slová exšéfa americkej diplomacieVolodymyr Zelenskyj. Foto: TASR/AP

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dôrazne odmieta návrhy, aby sa Ukrajina v záujme dosiahnutia mierovej dohody s Ruskom vzdala kontroly nad oblasťami okupovanými ruskými silami. Informovala o tom britská spravodajská televízia Sky News.

Vo svojom videoprejave z noci na štvrtok Zelenskyj povedal, že tí „veľkí geopolitici“, ktorí to naznačujú, ignorujú záujmy obyčajných Ukrajincov – „miliónov tých, ktorí žijú na území, ktoré (západní politici) navrhujú vymeniť za ilúziu mieru“.

Zelenskyj zdôraznil, že nad ukrajinskými záujmami nikdy nesmie prevážiť vôľa tých, ktorí sa už nevedia dočkať, aby sa mohli znova schádzať s ruským prezidentom Vladimirom Putinom.

„Vždy musíme myslieť na ľudí a pamätať na to, že hodnoty nie sú len slová,“ prízvukoval najvyšší ukrajinský predstaviteľ.

Útok na Kissingera

Zelenského slová boli kritikou na adresu bývalého ministra zahraničných vecí USA Henryho Kissingera, ktorý tento týždeň vo svojom vystúpení na Svetovom ekonomickom fóre v Davose vyhlásil, že Ukrajina by mala akceptovať ruskú okupáciu Krymu.

„Vyvoláva to pocit, že pán Kissinger nemá vo svojom kalendári rok 2022, ale 1938,“ povedal ukrajinský prezident v narážke na mníchovskú dohodu.

Poznamenal tiež, že aj v niektorých západných médiách sa začali objavovať „symptomatické“ úvodníky, že Ukrajina údajne musí prijať zložité kompromisy a vzdať sa územia výmenou za mier.

Zelenskyj tieto návrhy prirovnal k snahám britských a francúzskych politikov, ktorí v roku 1938 schválili pripojenie časti československého pohraničia k Nemecku v nádeji, že to zabráni novej vojne.

Ukrajinský prezident vyjadril presvedčenie, že „po totálnej invázii Ruska svet nebol pripravený na ukrajinskú odvahu“, pretože „mnohí vo svete nemali vo zvyku brať Ukrajinu do úvahy, i keď na Rusko ohľad brali“.

Dodal, že aj z tohto dôvodu venuje takú pozornosť medzinárodným platformám a parlamentom, ako aj komunikácii s odbornou komunitou, s novinármi i so študentmi.

Žiada oveľa viac zbraní a vojakov

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vo svojom videopríhovore z noci na štvrtok upozornil, že ruskí vojaci majú v niektorých častiach Donbase výraznú prevahu: „oveľa viac zbraní i vojakov“. Žiadal preto ešte väčšiu vojenskú pomoc zo Západu, aby to bolo „dosť na víťazstvo“.

Zelenského poradca Olexij Arestovyč priznal, že ruská „armáda dosiahla určitý taktický úspech“, ktorý by podľa neho mohol prerásť do úspechu na bojiskách v oblasti miest Lysyčansk a Severodoneck, informovala britská spravodajská televízia Sky News.

(tasr)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.