25. mája, 19:42

Novým komisárom pre deti bude Jozef Mikloško

Novým komisárom pre deti bude Jozef MikloškoJozef Jogo Mikloško. Foto: Matúš Zajac

Novým komisárom pre deti sa stal Jozef Mikloško, predseda organizácie Úsmev ako dar. Skončilo sa tým niekoľkonásobné neúspešné hľadanie nástupcu Viery Tomanovej.

Poslanci Národnej rady SR ho zvolili v stredajšom hlasovaní. Zo 130 hlasujúcich poslancov získal 79 hlasov. Šesťročné funkčné obdobie mu začína plynúť od štvrtka (26. 5.). Mikloško je predsedom Spoločnosti priateľov detí z detských domovov Úsmev ako dar.

Mikloško nahradí Vieru Tomanovú, ktorá bola vo funkcii detskej ombudsmanky od decembra 2015. Od decembra minulého roka sa poslancom opakovane nedarilo zvoliť jej nástupcu. Okrem Mikloška kandidovali v tejto voľbe aj Janette Motlová, Natália Blahová a Júlia Lindtnerová.

Komisár pre deti má chrániť ich práva na súdoch či úradoch. Človek, ktorý bude zastávať túto funkciu, má mať spôsobilosť na právne úkony v plnom rozsahu, dosiahnuté vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa, byť bezúhonný a akceptovaný reprezentatívnymi organizáciami.

O post sa v ostatných mesiacoch štyrikrát uchádzala Katarína Hatráková (nezaradená, predtým OĽaNO). Najbližšie bola k zvoleniu vlani v decembri, vtedy jej k zvoleniu chýbal jeden hlas.

(tasr)
      

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.