6. júna, 05:58

Sobáš v mladom veku bez predchádzajúceho spolužitia zvyšuje šance na úspešné manželstvo, ukazujú výskumy

Sobáš v mladom veku bez predchádzajúceho spolužitia zvyšuje šance na úspešné manželstvo, ukazujú výskumyIlustračné foto: TASR/Milan Kapusta

Najnižšiu mieru rozvodovosti majú podľa americkej štúdie tí, ktorí sa pred svadbou vyvarujú spolužitiu v jednej domácnosti.

V minulosti, najmä u žien, mali vzťahy spravidla jasnú líniu: dvorenie spelo k manželstvu, ktoré viedlo k sexu, spolužitiu a deťom. V súčasnosti je manželstvo čoraz častejšie až na konci tejto línie.

Najmä vo vyspelom svete je trendom so svadbou počkať. Štúdium, kariéra či chuť „užiť si“ – dôvodov navliecť si obrúčku neskôr je veľa. Výnimkou už nie je ani Slovensko. Podľa teórie demografického prechodu, ktorá vysvetľuje zmeny v reprodukčnom správaní obyvateľov, sa na našom území po roku 1989 transformoval model sobášnosti.

„V minulosti patrila Slovenská republika medzi krajiny, v ktorých bol pre obyvateľstvo typický skorý vstup do manželstva. V posledných dekádach dochádza k zmene sobášneho správania, najmä k odkladom sobášov do vyššieho veku. Od roku 1993 [do roku 2020, pozn. red.] sa vek snúbencov zvýšil u mužov aj žien v priemere o deväť rokov,“ uviedla pre TASR riaditeľka odboru štatistiky obyvateľstva Štatistického úradu SR Zuzana Podmanická.

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.