26. mája, 06:15

Richard Vašečka: Eduard Heger je úspechom charizmatikov v politike

Richard Vašečka: Eduard Heger je úspechom charizmatikov v politikeRichard Vašečka. Foto: Matúš Zajac

Za svoj najväčší politický úspech, ako aj úspech kresťanov-charizmatikov v politike, považuje premiéra Eduarda Hegera. Tvrdí, že s liberálmi sa v politike nedokáže priateliť, a preto sa spolieha na Hegerove schopnosti. Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský jeho dôveru nemá a pracuje na tom, aby odstúpil. O pôsobení kresťanov v politike sme sa rozprávali s poslancom Kresťanskej únie Richardom Vašečkom.

Minister Lengvarský koncom apríla schválil vyhlášku, ktorá liberalizovala možnosť zmeny pohlavia. Vy aj viacerí politici z vládnej koalície ste vtedy avizovali, že minister ju v priebehu dňa až dvoch stiahne, no stalo sa tak až po dvoch týždňoch. Prečo to trvalo tak dlho?

Lebo tak je to normálne. S pánom ministrom a s pánom premiérom sme sa začali rozprávať veľmi rýchlo, no vnútorné rokovania trvali istý čas. Pán premiér rieši Ukrajinu a všetko možné, a my sa k nemu nevieme dostať lusknutím prsta. Preto to istý čas trvalo a aj po určitých vytáčkach pána ministra sa to dostalo na verejnosť. Osobne si myslím, že vo vrcholovej politike by sa veci mali riešiť vo vnútri, pod pokrievkou, a navonok ísť až s výsledkom.

Neviem, či to je normálne. Exminister Krajčí v rozhovore pre Postoj povedal, že ministrovi Lengvarskému dal príkaz zrušiť vyhlášku najprv premiér a potom aj poslanecký klub, kde sľúbil, že to na druhý deň urobí. Ale neurobil to hneď a trvalo to dva týždne.

Áno, naťahovalo sa to. My sme pánovi ministrovi jasne povedali, že to žiadame, premiér nás v tom podporil a on sa vytáčal. Preto sa to prepieralo aj pred verejnosťou, čo si myslím, že je vecná aj komunikačná chyba. Pán exminister Krajčí to povedal až omnoho neskôr, ako tie veci prebehli. Ale je pravda, že sme sa naťahovali, veď som aj použil slovo vytáčky pána ministra Lengvarského.

Lengvarský napokon vyhlášku stiahol, no odôvodnil to len chýbajúcim diagnostickým postupom, čo vyznieva tak, že po jeho dopracovaní vyhláška znovu nadobudne účinnosť.

Novú vyhlášku je potrebné urobiť. Nie som odborník v oblasti zdravotníctva, som predseda školského výboru, preto to vecne nechávam na kolegov zo zdravotníckeho výboru, ktorí tomu rozumejú omnoho lepšie. Ale pokiaľ viem, tak to nie je čierno-biele v tom zmysle, že to je buď-alebo. Teda, že sa to buď dovolí, alebo zakáže, ale je potrebné, aby boli stanovené exaktné postupy, ktoré určia, čo je potrebné. Samozrejme, platí to, proti čomu som namietal aj ja. Nemôžeme ostať pri tom, že niekto bude vyhlásený za muža a bude rodiť. To je tiež súčasťou postupov, ktoré sa musia určiť a kde sú rôzne možnosti, ktoré nie sú až také extrémne. My nominujeme do orgánov, ktoré budú tieto výstupy robiť, ľudí, ktorí na to budú dohliadať.

Ste ochotní akceptovať nejakú formu úradnej zmeny pohlavia?

Zmena pohlavia už existuje, ale doteraz to bolo tak, že jej muselo niečo predchádzať. Nie som odborník v tejto oblasti, ale viem, že tu boli námietky aj z Európskeho súdu pre ľudské práva, aj z lekárskej praxe o tom, že to nie je dobre stanovené. Pán minister to upravil tak, že to preklopil do opačného extrému, no niečo s tým treba urobiť. Ale treba to urobiť dobre aj odborne, aj morálne a spoločensky prijateľne. Nejako sa to upraviť musí, ale nie takto škodlivo.

Zmena pohlavia je založená na predpoklade, že človeka, ktorý pociťuje rodovú dysfóriu, vyliečime jeho zmenou. Súhlasíte s tým?

Nesúhlasím. Ale som politik, nie lekár, dokonca nie som ani aktivista. Pozorne počúvam a ak príde nejaký podnet, tak sa na to pozriem. Rozumiem tomu, že v každej spoločnosti aj v dnešnej existuje nejaké percento ľudí, ktorí so svojou pohlavnou identitou majú reálny psychologický problém. Pokiaľ prechádzame do stavu, že niekto si zmyslí, že si zmení pohlavie podľa toho, ako mu to vyhovuje, tak tomu hovorím jasné nie. Ale ak má niekto diagnostikovanú poruchu a treba ju liečiť, tak to nechávame na lekárov, akurát sa snažíme strážiť spoločenské dôsledky. Znova opakujem, že my nič také nejdeme prijímať, tie veci už existujú a otázkou je, akým spôsobom sa budú riešiť.

Richard Vašečka. Foto: Matúš Zajac

Problém je, že do 70. rokov, keď lekári vykonali prvú operačnú zmenu pohlavia, nad takouto možnosťou nikto ani neuvažoval a rodový nesúlad bol braný rovnako ako anorexia. To znamená, že problém bol v psychike, a nie tele jednotlivca, preto sa liečili pocity, nie telo človeka. Otázkou je, ako pomôcť tomu človeku. Či mu pomôžeme tak, že mu zmeníme pohlavie, alebo tak, že ho naučíme prijať svoje telo.

Na to sú predsa diagnostické postupy, ktoré majú vypracovať psychiatri, psychológovia a ďalší odborníci. My do orgánov, ktoré to budú pripravovať, nominujeme ľudí, ktorí tomu rozumejú a ktorí to vidia hodnotovo aj spoločensky tak ako vy alebo ja.

Ale ja mám pocit, že to vidíme inak. Ja by som totiž s úradnou zmenou pohlavia nesúhlasil za žiadnych okolností, ani po operácii.

Som presvedčený o tom, že ak je niekto muž, tak je muž, a ak je niekto žena, tak je žena. Budeme trvať na tom, aby sa v rámci diagnostických postupov vyjasnilo, kto má psychickú poruchu a určite zamedzíme tomu, aby si niekto, kto si len tak zmyslí, že je ženou, mohol zmeniť pohlavie. Toto má určiť diagnostický postup.

Otázkou je, či budete akceptovať aj také znenie diagnostického postupu, ktoré by umožňovalo osobám s rodovou dysfóriou možnosť úradne si zmeniť pohlavie.

Určite nepodporíme nič, čo by zhoršilo súčasnú situáciu.

Má minister Lengvarský po tom všetkom, čo sa udialo, dôveru poslancov OĽaNO?

Moju dôveru nemá a pracujem na tom, aby odstúpil alebo aby bol odvolaný. Myslím si, že nie je na správnom mieste.

To isté tvrdí predseda hnutia OĽaNO Igor Matovič, teda šéf strany, ktorá Lengvarského nominovala. Ako je možné, že minister je ešte stále na svojej stoličke?

Asi je to otázka dohody na úrovni predsedníctva OĽaNO, kde ja nie som, keďže som podpredseda Kresťanskej únie. Ale viem, že na predsedníctve sa o tom debatuje. Edo Heger a Marek Krajčí sú v OĽaNO, preto to budú musieť po politickej stránke vyriešiť oni. Ale môžem potvrdiť, že aj viacero poslancov z poslaneckého klubu OĽaNO mimo strany KÚ má na to rovnaký názor.

Pôsobenie v koalícii

Z vášho štýlu vládnutia nastáva v spoločnosti skepsa. Zdá sa, akoby sme tu mali permanentne vládnu krízu. Prečo je v koalícii toľko sporov?

Poviem vám to za seba a úplne nepoliticky. Je mi úplne jedno, čo si teraz ľudia myslia a či sú skeptickí, či nie sú. Je chyba, že sa príliš nechali nabaláchať politikou a že sa radšej nevenujú rodine a iným užitočným činnostiam. Možno aj pre pandémiu tu vládne politický hysák. Dôležité sú výsledky. Či sa koalícia háda o inflačnej pomoci, to je úplne jedno. Dôležité je, aby sa to odhlasovalo, aby sme urobili revolučný skok a aby sme rodinám dali niekoľkostoeurovú pomoc (rozhovor bol uskutočnený ešte pred schválením pomoci rodinám, pozn. ed.). To je pre mňa absolútne podstatné. A ak sa pri tom budú Matovič a Sulík fackovať? Mne sa to síce nepáči, ale, ako sa hovorí, reči sa hovoria a chlieb sa je. Je zhruba polovica volebného obdobia, účtovať sa bude na konci, vtedy sa ukáže, aké výsledky sme dosiahli. A aj ja chcem ešte viaceré výsledky dosiahnuť.

(viac…)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.